Fiala (ODS): Dát důvěru této vládě? Stejně naivní jako jít lyžovat v létě

18.02.2014 12:29

Koaliční vláda vznikla nedůvěryhodným způsobem, když ukázala, že v jejím případě neplatí stejná pravidla pro všechny. Nedůvěryhodný je i její vágní, nekonkrétní a rozporuplný program. Proto Občanská demokratická strana nemůže dát vládě důvěru.

Fiala (ODS): Dát důvěru této vládě? Stejně naivní jako jít lyžovat v létě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala, předseda ODS

„Chceme být konstruktivní opozicí, ale zatím nám to bohužel vláda vůbec neusnadňuje. Dát důvěru této vládě by bylo stejně naivní jako jít lyžovat, když je venku 20 stupňů a divit se, že venku není sníh,“ říká Petr Fiala.

ODS upozorňuje, že vláda není schopná odpovědět na otázku, jak zaplatit slibovaná opatření jako například valorizaci důchodů, investiční pobídky nebo přijímání nových úředníků, když chce zároveň udržet schodek rozpočtu na 3 % HDP nebo zrušit poplatky za návštěvu u lékaře a za recept. Příjmy jednoduše neodpovídají výdajům.

„Už v roce 2002 slibovala ČSSD fungující sociální stát, vyšší důchody, vyšší platy, vyšší sociální dávky či zlepšení infrastruktury. Vladimír Špidla ujišťoval, že ´zdroje jsou´. O rok později se ukázalo, že zdroje nejsou. Bohuslav Sobotka, tehdy jako ministr financí, přiznal, že sliby ČSSD nelze splnit. Evidentně se nepoučil a stejnou chybu hodlá učinit podruhé,“ zdůraznil Petr Fiala.

Další z problematických plánů vlády kritizoval Jan Zahradil, 1. místopředseda ODS a předseda klubu evropských poslanců ODS, upozornil na problematické sliby vlády v oblasti evropské politiky: „Evropská politika této vlády je nezodpovědná a je pro Českou republiku riziková. Za problematické považuji zejména to, že se vláda chce přihlásit k fiskálnímu paktu, přiblížit se do bankovní unie a přijmout euro. ODS je vůči těmto opatřením velmi rezervovaná. Neznamená to, že říkáme nikdy ne, ale jistě ne nyní, jistě ne ve střednědobém výhledu.“

„Jeden příklad za všechny – naše podmínky vstupu do eurozóny se výrazně změnily od chvíle, kdy jsme se stali součástí Evropské unie. Dnes přijetí eura přináší mimo jiné také povinný příspěvek 350 miliard korun do společného záchranného fondu, což tato vláda mimochodem před občany úspěšně tají,“ uzavírá Jan Zahradil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce