Z programů mnoha politických stran v letech parlamentních voleb 2013 a 2017 lze vysledovat stejný trend – zjednodušení administrativy podnikatelů a živnostníků.
Praxe ovšem za celá léta ukazuje, že je tomu naopak.
Pronajímatelé bytů byli zatíženi povinností pořídit si Průkaz energetické náročnosti budovy, který sice stojí řádově tisícovky, ale zatěžuje jak prodávajícího, tak později i pronajímatele bytu.
Další zátěž - EET se v oblasti ubytovacích služeb týká těch, kdo nabízejí především krátkodobé ubytování, tedy například provozovatelů hotelů, kempů, penzionů, tábořišť, ubytoven apod. Pokud dlouhodobě pronajímáte byt či pokoj v rodinném domě, bude vše fungovat tak jako doposud. Příjmy z pronájmu jsou totiž z režimu zákona o EET vyňaty. Ovšem pokud tyto služby nejsou přímo předmětem vaší podnikatelské činnosti. Pokud však pronajímáte ať již bytové, či nebytové prostory v rámci své hlavní podnikatelské činnosti, EET pro vás bude závazné ve své 3. vlně, která začíná od 1. března 2018.
V současnosti jsou sice ve hře dva různé návrhy, jeden na zrušení EET jako celku a druhý na osvobození od EET pro podnikatele s příjmy do 350 000 korun, ale jak dopadnou hlasování, nikdo neví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV