Fryč (Realisté): Katastrofální nečerpání eurodotací

08.07.2017 22:34 | Zprávy

Česká republika je skoro nejhorší v čerpání dotací EU. Neschopností úředníků přicházíme o miliardy korun. Přitom se všichni úředníci tváří, že se nic neděje.

Fryč (Realisté): Katastrofální nečerpání eurodotací
Foto: Realisté
Popisek: Realisté

Podnikatelé bojují o každou korunu zisku a stát se je snaží připravit o co nejvíce jejich peněz daněmi. Na druhé straně stát nečerpá dotace, které nám uvolnila EU. Přitom to jsou stovky miliard korun, jejichž čerpání české úřady nezajistili.

Dnes jsme přibližně v polovině dotačního období 2014 – 2020. Na toto období má ČR připraveno v Bruselu 648 miliard korun dotací. Za první polovinu jsme z této dotace čerpali 31,3 miliardy korun (tj. 5,1%) a proplaceno bylo jen 1,5%. Podle stavu čerpání dotací je tedy velká pravděpodobnost, že nevyčerpáme stovky miliard korun. Přitom ČR tak naléhavě potřebuje investice ve všech oblastech. Nestaví se místní komunikace, dálnice, vysokorychlostní železnice, chybí vysokorychlostní internet, chybí školky a domovy důchodců, máme zastaralé nemocnice, veřejné budovy jsou vysoce energeticky náročné, máme dluh k čistotě životního prostředí, rozvoji kultury a dopravě v regionech. Přitom odmítáme miliardy korun, které jsou nám k dispozici. Proč? Proč je tak katastrofální stav využívání dotací? Nejhorší čerpání dotací je na Ministerstvu dopravy, Ministerstvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu pro místní rozvoj.

Co jsou hlavní příčina nečerpání? Především je to zvýšené množství regulí a kritérií, kterými se řídí proces čerpání dotací. Tyto regule si v převážné míře stanovují české úřady podle zásad EU. A protože chceme být chytřejší než všichni ostatní, tak si tyto regule stanovíme tak složitě, že je pak nejsme schopni ani splnit. Důvodem je strach úředníků, že by mohli něco udělat špatně a tím by se mohli vystavit trestnímu stíhání. Samozřejmě kontrolní mechanizmy jsou nutné, aby nedocházelo při čerpání dotací k podvodům tak, jak jsme toho svědky v každodenním životě. Například aktuální kauza o zneužívání dotací při jejich rozdělování ve sportu. Je zajímavé, že ministryně školství, která má vrcholovou odpovědnost za přidělování dotací v resortu, se k těmto podvodům vyjádří, že neodpovídá za svoje pracovníky. Potom je otázkou, za co tedy odpovídá? Dalším nešvarem zneužití dotací je, že jsou čerpány podvodně i tam, kde na ně nebyl nárok. Například výstavba známého Čapího hnízda je toho jasným příkladem. Bylo tak vyčerpáno více jak 50 mil. Kč podvodem. Přitom tento kriminální čin nebyl nijak potrestán a byl zameten pod koberec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…