Gazdík (STAN): Podpora EET se v regionech drolí, proti hlasují krajští zastupitelé ČSSD

03.06.2016 6:31

Liberecký kraj schválil zákonodárnou iniciativu, která vyjímá ze zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) malé živnostníky, jejichž obrat je menší než 10 milionů korun za rok. Iniciativu, kterou teď musí projednat vláda, překvapivě podpořili i dva krajští zastupitelé za ČSSD.

Gazdík (STAN): Podpora EET se v regionech drolí, proti hlasují krajští zastupitelé ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

„V regionech nemá EET podporu ani občanů, se kterými jsou naši starostové v každodenním styku, a dokonce už ani některých krajských zastupitelů, kteří jsou příslušní vládnoucí koalici. Při včerejším hlasování v Libereckém kraji se postavili dva zastupitelé za ČSSD proti své straně a náš návrh na vynětí malých živnostníků podpořili,“ říká předseda STAN Petr Gazdík.

Starostové a nezávislí se proto i v ostatních krajích pokusí dostat na jednání krajských zastupitelstev zákonodárnou iniciativu, která má podporu napříč politickým spektrem.

„Úsilí o snížení objemu daňových úniků ze strany ministerstva financí považujeme za oprávněné, nicméně se obáváme, že dopad zákona především na malé živnostníky a poskytovatele služeb může být až likvidační. To bude mít přímý dopad na úpadek rozvoje a vylidňování měst a obcí, kterému musíme zabránit,“ říká liberecký hejtman Martin Půta, který iniciativu úspěšně předložil.

Cílem je nově definovat účastníky EET

Cílem novely je nově definovat účastníky EET tak, že se bude jednat pouze o poplatníky daně z příjmu fyzických a právnických osob, kteří jsou zároveň plátci DPH, a jejich zdaňovacím obdobím pro příslušný kalendářní rok je kalendářní měsíc. Měsíční plátci totiž mají roční obrat nad 10 milionů korun, zatímco čtvrtletní plátci mají obrat nižší – a právě jich by se tato povinnost podle STAN týkat neměla.

„Už dlouho upozorňujeme na to, že zákon o EET bude mít velmi negativní dopad na život v obcích a městech. Vedení vládních stran by si to měla uvědomit dřív, než narazí na odpor nejen občanů, ale i vlastních straníků v regionech, jako se to stalo včera v Libereckém kraji,“ dodává Gazdík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…