Hamáček (ČSSD): Byla to Unie, která se zasloužila o zatím nejdelší období míru na našem kontinentu

27.06.2016 9:17

Zástupci vedení Sněmovny se na Bruntálsku setkali se svými partnery z polského Sejmu.

Hamáček (ČSSD): Byla to Unie, která se zasloužila o zatím nejdelší období míru na našem kontinentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Hlavním tématem společného zasedání vedení Poslanecké sněmovny a Sejmu Polské republiky byl Brexit a jeho možné dopady na situaci v Evropě. Nemluvilo se ale zdaleka jen o něm.

"Rozhodnutí britských voličů o vystoupení z Evropské unie je nejzávažnějším zásahem do poválečného procesu evropské integrace,“ uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček. Jeho polský protějšek Marek Kuchciński zdůraznil, že se Evropská unie bude muset z výsledku referenda poučit. „Shodli jsme se na tom, že i po vystoupení Británie považují obě země členství v EU důležité nejen z ekonomických důvodů, ale nezbytné i pro udržení stability. Je třeba si také uvědomit, že to byla právě EU, která se zasloužila o zatím nejdelší období míru na našem kontinentu,“ je přesvědčený předseda Sněmovny. "Británii za vystoupení zároveň nemůžeme trestat, naopak musíme najít společnou cestu k udržení co nejtěsnějších vztahů," dodal Jan Hamáček.

Kromě Brexitu se na setkání debatovalo o prioritách polského předsednictví ve Visegrádské skupině. Patří mezi ně především posílení role V4 v rámci EU, identity, bezpečnosti, ale i spolupráce s východními zeměmi.

Dalším tématem společného zasedání byl i nadcházející summit NATO, který bude zanedlouho hostit Varšava. „Dostalo se i na přeshraniční témata, jako je dopravní spojení, a to jak budování silniční a železniční sítě, tak i vodních cest,“ doplnil Jan Hamáček.

Pravidelná setkání vedení parlamentních komor se stala již tradičními. Probíhají jak mezi českou a polskou stranu, tak i s Národní radou Slovenské republiky.  

Společného zasedání ve Václavově u Bruntálu se za českou stranu zúčastnil předseda PSP ČR Jan Hamáček, místopředsedové Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová, Petr Gazdík, Jan Bartošek, předseda Zahraničního výboru PSP ČR Karel Schwarzenberg, člen Výboru pro evropské záležitosti PSP ČR Marek Černoch, předseda Meziparlamentní skupiny přátel Česká republika – Polská republika Václav Klučka a člen Meziparlamentní skupiny přátel Česká republika – Polská republika Ladislav Velebný. Polský Sejm zastupoval maršálek Sejmu Polské republiky Marek Kuchciński, vice maršálkové Joachim Brudziński a Stanisław Tyszka, dále pak Izabela Kloc (předsedkyně Výboru pro evropské záležitosti Sejmu Polské republiky), Grzegorz Schetyna (předseda Zahraničního výboru Sejmu Polské republiky) a Grzegorz Janik (předseda Meziparlamentní skupiny přátel Polská republika – Česká republika).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Česká měna reálně posiluje vůči euru o dvacet procent

13:09 Fiala (SPD): Česká měna reálně posiluje vůči euru o dvacet procent

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhodám české koruny