Hampl (KDU-ČSL): V takovéto instituci příliš neplatí nějaká hrubá síla

14.11.2018 12:07 | Zprávy

Projev na 1. schůzi Senátu 14. listopadu 2018 ke kandidatuře na funkci předsedy Senátu

Hampl (KDU-ČSL): V takovéto instituci příliš neplatí nějaká hrubá síla
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl

Děkuji za slovo, vážený pane předsedo Senátu, vážené kolegyně senátorky, vážení kolegové senátoři.

Já především vás všechny chci pozdravit v novém funkčním období, pogratulovat a přivítat nově zvolené senátory a těším se na spolupráci.

Je mi velikou ctí, že mě klub KDU-ČSL a nezávislí nominoval na tuto funkci, že mě mnozí další senátoři podpořili jasným stanoviskem. Jsem si velmi dobře vědom toho, že předseda Senátu nejedná zdaleka jen sám za sebe, ale že musí reprezentovat podle svých možností a sil celý Senát a vlastně i v jistém smyslu ČR a její občany, a to jak v domácích záležitostech, tak i ve spojeneckých a dalších mezinárodních vztazích. Většina z vás mě, myslím, docela dobře zná z mého dosavadního působení v Senátu. Václav Hampl nepřestane být Václavem Hamplem, pokud byste se rozhodli ho zvolit předsedou Senátu. Ale považuji za vhodné se alespoň stručně představit novým členům této naší komory. Jaké politické hodnoty jsou tedy pro mě podstatné? Na prvním místě mezinárodní ukotvení ČR, členství v EU a v NATO pro nás nemá žádnou reálnou dobrou alternativu. To samozřejmě neznamená, že bychom neměli být kritičtí, ale zásadně konstruktivní přístup. Tak mě znáte i ze čtyřletého působení ve VEU. S tím souvisí jeden konkrétní úkol, který si myslím, že na něm musíme začít pracovat v tom nadcházejícím dvouletém období, a to je jakási vzdálená ideová příprava českého předsednictví v Radě EU. To sice nastane až v roce 2022, takže času ještě trochu máme, ale rozmyslet myšlenky, které bychom rádi prosazovali v rámci parlamentní dimenze předsednictví, je dobře začít už teď. Další mojí důležitou prioritou je ochrana ústavních hodnot liberálně demokratického zřízení v ČR, od toho tu podle mě Senát je, je to jedna z jeho důležitých rolí. Já cítím potřebu, kdykoli vypustím z úst slovo nebo sousloví liberální demokracie, tak hned dovysvětlovat, co tím myslím, protože se často setkávám s tím, že to lidi chápou jako demokracii, která nějak protěžuje liberalismus nebo něco takového. Já to myslím tak, jak to asi chápe většina politologů, jako systém, kde rozhoduje většina, ale při právním respektu k jasně vymezeným a definovaným individuálním právům a svobodám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krejza (ODS): Pokud jde o ochranu přírodních procesů, tak s tím mám problém

21:03 Krejza (ODS): Pokud jde o ochranu přírodních procesů, tak s tím mám problém

Projev na 138. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. května 2025 k zákonu o ochraně přírody a krajiny