Havel (ČSSD): Náhlý zájem o práci Bezpečnostní rady mě nepřekvapil

2. 3. 2016 5:37

Komentář hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla k vyjádřením v médiích na téma činnosti Bezpečnostní rady kraje.

Havel (ČSSD): Náhlý zájem o práci Bezpečnostní rady mě nepřekvapil
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Karlovarského kraje JUDr. Martin Havel

Rok, ve kterém se konají krajské volby, bývá typický mimo jiné tím, že se zničehonic začnou někteří regionální politici zajímat o věci, které je celé předchozí období nezaujaly. Příkladem toho je nedávné prohlášení bývalého náčelníka Horské služby Krušné hory Rudolfa Chlada, který chce uspět ve volbách do krajského zastupitelstva, o tom, že Bezpečnostní rada kraje nefunguje optimálně, což je prý třeba změnit – v souvislosti s tím zmínil téma migrantů, povodní a požárů.

Je zvláštní, že s tím pan Chlad přichází až teď, protože za předchozí měsíce nevyslal ke mně jako k předsedovi Bezpečnostní rady jediný dotaz k činnosti rady, nepožádal o setkání nebo diskuzi na toto téma. Kdyby to udělal, dostal by přesný přehled o tom, co zástupci Hasičského záchranného sboru, Policie ČR, armády, záchranky a dalších složek na pravidelných jednáních Bezpečnostní rady řeší, a jak široký záběr rada má – od prevence proti povodním, plánování cvičení zaměřených na přírodní katastrofy nebo požáry (připomínám například lednové cvičení Integrovaného záchranného systému při simulovaném požáru v hotelu Thermal, loni červencové cvičení v Plesné, které testovalo připravenost IZS na epidemii ptačí chřipky atd.), monitorování kriminality a situace v oblasti drogové problematiky. K jednání rady je přizván i zástupce Horské služby, možnosti účastnit se ale nevyužívá.

Je naší povinností pomoci lidem ohroženým válkou, ale za jasně stanovených pravidel

Od okamžiku, kdy Evropu zaplavil příliv uprchlíků z válkou zmítané Sýrie a dalších zemí, se součástí jednání Bezpečnostní rady kraje stalo automaticky mapování situace týkající se ČR a našeho kraje. Mezi policií, dalšími složkami a vedením kraje probíhá aktivní výměna informací včetně přípravy na možné zesílení proudu migrantů přicházejících do naší země. Je naší povinností pomoci lidem ohroženým válkou, ale za jasně stanovených pravidel. Budeme postupovat v souladu s postojem české vlády v této věci, striktně se budeme držet platných právních norem v této oblasti a nedovolíme ohrožení bezpečnosti občanů regionu. Na toto téma jsem jednal i se starostou Kraslic, abych zjistil, jak vnímají tamní obyvatelé umisťování uprchlíků do zařízení v sousedním Klingenthalu.

Zaznamenal jsem i zmínku současné „politické“ kolegyně pana Chlada Hany Zemanové o tom, že by se měli vyměnit členové Bezpečnostní rady. Dovolil bych si paní Zemanové připomenout to, co by jako právník měla vědět – složení Bezpečnostní rady je stanoveno zákonem a váže se ke konkrétním funkcím a lidem, kteří je zastávají.

Všem, kteří chtějí cokoliv vědět o činnosti Bezpečnostní rady, nabízím podrobné informace – možná by pro ně byly užitečnější než přestřelky v médiích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trombik: Afroevropané míří v EU do výrobního procesu

22:06 Trombik: Afroevropané míří v EU do výrobního procesu

Zamyšlení nad posledními proimigračními návrhy, které nám Brusel přichystal