Situace s nedostatkem vody se přitom zhoršuje rok od roku. „Není to jen výsledek toho, že jsme měli extrémní teploty a lámaly se stoleté rekordy, ale agrární komora, zemědělci, ovocnáři a vinaři upozorňují už několik let na to, že jižní Morava je výrazně postižená vlnou veder a klimatickými změnami. Ve spolupráci s experty z Mendelovy univerzity a dalšími odborníky připravujeme krajský generel, který se zaměřuje na dopady sucha na jižní Moravu v oblasti zemědělství, vinařství a ovocnářství. Budu rád, když se protnou aktivity kraje s aktivitami vlády, která momentálně řeší dlouhodobý koncept, jak bojovat s následky sucha,“ říká hejtman Michal Hašek.
V současné době je k dispozici fungující integrovaný systém monitoringu sucha, dostupný na www.intersucho.cz. Opatření, investice, které by zmírnily dopady klimatických změn a které se týkají mj. vodního režimu v krajině, bude možné podniknout s využitím evropských fondů. Příslušné operační programy byly schváleny až v květnu 2015. Jednat se bude například o projekty týkající se zlepšení vodního režimu v krajině. Zahájení se předpokládá na podzim 2015.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV