Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od loňska smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to pak budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Právě „kotlíkové dotace“ mají pomoci lidem vypořádat se s touto zákonnou povinností. „ Byli bychom rádi, kdyby se podařilo v domácnostech v našem regionu vyměnit stovky kotlů na tuhá paliva a snížit tak koncentraci škodlivin v ovzduší. Zároveň ale chceme, aby to obyvatele zbytečně administrativně nezatěžovalo,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Martin Havel.
Dotaci ve výši 70 až 85 procent z maximální částky 150 tisíc korun bude možné získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj vytápění. Zbývající část nákladů musí žadatel uhradit ze svého. Podle podmínek Ministerstva životního prostředí ČR by mělo jít buď o nový kotel na tuhá paliva, plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo. Přispívat ale kraje budou i na tzv. mikro-energetická opatření. K výměnám kotlů bude možné instalovat solárně-termické soustavy pro přitápění nebo přípravu teplé vody. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle (na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je dotace nejvyšší) a podle umístění v rámci znečištěných oblastí. Oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají 5procentní výhodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV