Hejtman Netolický: Centrální příjmy jsou prioritou krajského zdravotnictví

05.02.2015 14:12

Po úspěšně zvládnuté fúzi a vzniku společnosti Nemocnice Pardubického kraje a. s., která byla předpokladem pro rozvoj celého systému krajského zdravotnictví, přichází nyní na řadu také problematika investic do rozvoje akutní péče.

Hejtman Netolický: Centrální příjmy jsou prioritou krajského zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje

Proto je dle mého názoru nezbytné vybudovat centrální příjmy v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Moderní zdravotnictví je nastaveno tak, že na centrální příjem je dovezen pacient, který je poté vyšetřen odborným lékařem a nemusí složitým způsobem vyhledávat příslušný příjem na jednotlivých odděleních. Domnívám se, že centrální příjmy budou také významné z hlediska nakládání s lidskými zdroji, protože budou znamenat mnohem efektivnější využití lékařů, zdravotnického, ale i obslužného personálu. Jejich vybudování přinese potřebný impuls pro další rozvoj, který potřebují zejména pavilonové nemocnice, tedy Pardubice a Ústí nad Orlicí.

Pro Pardubický kraj bude určitě úspěchem, pokud se podaří projekt dokončit do roku 2020. Jedná se o střednědobý dosažitelný horizont, avšak záležet bude samozřejmě na systému financování, jelikož investice dosahují nemalých částek. V Pardubicích se odhadují náklady řádově na půl miliardy až miliardu korun. V Ústí nad Orlicí je to přibližně 200 milionů korun. V dalších nemocnicích by stačila pouze úprava stávajících prostor a jednotlivé investiční náklady by dosahovaly desítek milionů korun. Z evropských fondů na takovéto investice prostředky již nebudou a v rámci předchozího programového období 2007 – 2013 jsme žádali o finance na obnovu přístrojového vybavení, technologií, ale především také na investice do zcela zanedbaných nemocničních budov. Když se podíváme na jejich stav před pěti šesti lety a dnes, tak lze konstatovat, že velká část problémů byla vyřešena, a nyní můžeme uvažovat o dalších investicích, které naše zdravotnictví nezbytně potřebuje. Domnívám se, že vzhledem k očekávanému zlepšení hospodaření v rámci fúzované společnosti Nemocnice Pardubického kraje, lze předpokládat, že prostředky, které byly v minulosti projídány v rámci sanace provozních ztrát, budou moci být investovány například právě do centrálních příjmů.

Plán na jejich vybudování sice přesahuje volební období stávající krajské samosprávy, ale domnívám se, že kdokoliv, kdo nastoupí v roce 2016 do krajské rady a bude mít na starosti zdravotnictví, bude pokračovat v započatých plánech. Pro nás je v současnosti prioritou příprava projektové dokumentace a zvážení veškerých způsobů financování.

Centrální příjmy v nemocnicích na území kraje pro nás nejsou pouze snem, který by měl zůstat na papíře. Je to jasná priorita v oblasti zdravotnictví do roku 2020.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…