Hejtman Novák: Smart City a Smart Region - Nová šance pro Ostravu a kraj

22.07.2015 21:16 | Zprávy

U příležitosti výjezdního zasedání vlády dnes podepsali ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, hejtman MSK Miroslav Novák a primátor města Ostravy Tomáš Macura memorandum o spolupráci na přípravě konceptu chytrého města (Smart City) a chytrého regionu (Smart Region) pro zlepšení kvality života a životního prostředí v Ostravě a Moravskoslezském kraji. Zároveň MŽP dnes vládě předložilo přehled svých aktivit cílených na zlepšení stavu ovzduší v MSK.

Hejtman Novák: Smart City a Smart Region - Nová šance pro Ostravu a kraj
Foto: rep
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák

Moravskoslezský kraj dlouhodobě patří mezi oblasti s nejvíce znečištěným ovzduším v ČR a Evropě a jeho obyvatelé jsou tak postiženi zhoršenou kvalitou života. Na území kraje jsou plošně překračovány imisní limity pro jemné prachové částice PM10 a PM2,5 a benzo(a)pyren. Kvalitu ovzduší tu ovlivňují zejména lokální topeniště, doprava a průmysloví znečišťovatelé, a to na českém i polském území. Celý region se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnanostní a na ni navázanými sociálními problémy. Pro řešení problémů v Moravskoslezském kraji je nezbytný celostní a provázaný přístup, který může nabídnout evropský koncept „chytrých měst a regionů“, která se začínají postupně rozvíjet po celé Evropě. Pro tzv. chytrá města a regiony je společný přístup k rozvoji všech jejich aktivit, které budou ve všech ohledech provázané a jednotlivá řešení a aktivity si nebudou odporovat. Koncept chytrých řešení se odráží na hospodářském rozvoji včetně poskytovaných služeb, dopravy, životního prostředí, technologií, správy měst a regionů, ale i na sociálně-kulturním propojení obyvatel a všech dalších činnostech měst a regionů.

“Ministerstvo životního prostředí realizuje na území Moravskoslezského kraje opravdu řadu aktivit a ruku v ruce s nimi sem směřují i velké investice ke zlepšení kvality ovzduší i kvality života obecně. Jedním z možných nástrojů pro celkové zlepšení kvality života, životního prostředí i konkurenceschopnosti v daném území, je dnes podepsané memorandum, kterým se všichni signatáři zavázali k dlouhodobému rozvíjení a podpoře opatření pro dosažení úspor energie a přírodních zdrojů, zkvalitnění a propojení dopravních systémů a mobility, snížení emisí CO2 a dalších emisí znečišťujících látek, zejména v oblastech dopravy, energetiky a stavebnictví. Významně tím bude podpořen i rozvoj průmyslu v regionu, ovšem se zárukou minimalizace dopadů na ostravské ovzduší a životní prostředí vůbec“, komentuje podpis memoranda ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci zapojení do memoranda navazuje na dosavadní kroky, které byly v Moravskoslezském kraji realizovány při řešení hospodářských, vědecko-výzkumných, sociálních a environmentálních problémů. Umožníme krajům a městům nad 100 tisíc obyvatel, aby mohly využít náš program EFEKT 2015 k získání dotace na zkvalitnění svého energetického managementu, a krajům a obcím žádat o dotaci na zpracování konceptu inteligentních měst a budeme spolupracovat při tvorbě Územní energetické koncepce. Právě evropský koncept chytrých měst a regionů a s ním spojený celostní a provázaný způsob jejich fungování bude hrát důležitou roli při transformaci tohoto strukturálně postiženého regionu,“ říká ministr Mládek.

“Smart Cities považuji za chytrý nástroj pro udržitelný rozvoj měst a obcí, zlepšení životního prostředí a možnost získání dalších finančních prostředků na kvalitní projekty zaměřené na udržitelnou dopravu, snižování emisí a podporu nových technologií. Za nezbytnou proto mám spolupráci všech zainteresovaných subjektů, především veřejného sektoru, podnikatelské sféry, akademické sféry a nevládních neziskových organizací, a v neposlední řadě zabezpečení vícezdrojového financování jednotlivých aktivit, což za kraj budeme podporovat.  V rámci spolupráce s MŽP jsme se mohli již inspirovat i zkušenostmi ze zahraničí, a to strukturální přeměnou regionu Porúří v Severním Porýní - Vestfálsku. Mnoho šetrných a „chytrých“ aktivit realizuje náš kraj již dnes [2],“ doplňuje hejtman MSK Novák.

„Je nepochybné, že Ostrava se svou více než dvousetletou průmyslovou tradicí mezi chytrá města patří. Znalosti a technickou inteligenci Ostravanů využíváme den co den např. při budování vědecko-technologického parku, rozvoji technické univerzity, využívání 40. nejvýkonnějšího superpočítače na světě. Teď jde o to, využít tento technický potenciál obyvatel v kombinaci s nejmodernější technikou a technologiemi ke zlepšování kvality života ve městě, zejména životního prostředí. Dnešní deklarace nám dává možnost získat prostředky na přípravu koncepce chytrého města a realizaci připravených projektů, které, věřím, uvedeme společnými silami v život. Mimo to Ostrava se pro zlepšení ovzduší chystá na další nákup nízkoemisních dopravních prostředků pro MHD i na výstavbu dvou nových terminálů. Pokračujeme v podpoře cyklodopravy městského typu, a to dobudováním propojení již hotových cyklotras a úschoven kol,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Je čas jednat

23:08 Zelení: Je čas jednat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vody