Hodečková (Zelení): Projekt RESOLVE - Udržitelná mobilita

22.05.2017 16:31

Moravskoslezský kraj se v roce 2016 zapojil do projektu RESOLVE - Udržitelná mobilita a přechod k nízkouhlíkové ekonomice služeb.

Hodečková (Zelení): Projekt RESOLVE - Udržitelná mobilita
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Moravskoslezský kraj se v roce 2016 zapojil do projektu RESOLVE - Udržitelná mobilita a přechod k nízkouhlíkové ekonomice služeb. Projekt zahrnuje devět partnerů z osmi různých zemí EU: Město Roermond (Nizozemsko) - vedoucí partner, Erasmus University of Rotterdam (Nizozemsko)-poradní partner, Město Reggio Emilia (Itálie), Doprava pro Greater Manchester (Velká Británie), Město Maribor (Slovinsko), Region Kronoberg (Švédsko), Město Almada (Portugalsko), Město Varšava (Polsko) a Moravskoslezský kraj.

Projekt odstartoval výměnou zkušeností a sběrem osvědčených postupů (Good practices) v oblasti snižování emisí CO2 vytvořených dopravou spojenou se zásobováním a jízdami za obchodem a službami v centrech měst a obcí. Partneři projektu shromáždili celkem 51 postupů, které byly shromážděny v rejstříku. Ten bude v průběhu projektu pravidelně aktualizován a poslouží jako základ pro meziregionální výměnu zkušeností.

Postupy se týkaly oblasti udržitelného způsobu zásobování maloobchodu, zlepšení dostupnosti měst, stimulace využívání udržitelné dopravy, přeměny parkovacích míst na prostranství pro restaurace, prostranství pro cyklo kurýry nebo opatření na podporu elektromobility v pěších zónách.

Dalším krokem výměny zkušeností mezi partnery v průběhu prvního roku trvání projektu bylo vzájemné hodnocení plánů udržitelné mobility (Peer Review). Při nich nominovaní odborníci navštíví zahraničního partnera, posoudí jeho záměry z oblasti udržitelné dopravy a poskytnou mu poradenství o tom, jak omezit emise CO2 vytvořené dopravou spojenou se zásobováním a jízdami za obchodem a službami v centrech měst a obcí. Vzájemné hodnocení dosud organizovalo pět partnerů: Město Roermond, Region Kronoberg, Dopravní úřad pro Greater Manchester, Město Almada a Moravskoslezský kraj. Díky této aktivitě získávají jednotliví partneři doporučení k opatřením, vedoucím ke zlepšení současného stavu, která by měla být realizována na místní úrovni. Další kroky budou partnery směrovat k analýze, jak zapojit obyvatele a obchodníky do využívání ekologicky šetrné dopravy za pomocí osvědčených postupů z rejstříku.

Od začátku letošního roku probíhají přípravy na druhou fázi projektové výměny zkušeností, kdy je po posouzení záměru partnera a následné identifikaci osvědčených postupů připraven ke spuštění program studijních návštěv. Každá studijní cesta bude určena skupině až 25 lidí a bude organizována tak, aby měli partneři příležitost detailního pohledu na vybraný osvědčený postup. V době realizace projektu má každý z partnerů projektu možnost zúčastnit se tří studijních návštěv. Díky nim má možnost lépe pochopit přenositelnost potenciálu osvědčeného postupu.

Pro další informace: www.interregeurope.eu/resolve/

Převzato z profilu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Chceme bezpečnou a užitečnou infrastrukturu pro všechny účastníky silničního provozu

10:21 Ministr Kupka: Chceme bezpečnou a užitečnou infrastrukturu pro všechny účastníky silničního provozu

Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) schválil pravidla pro poskytování příspěvků např…