Holomčík (Piráti): Piráti opět navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv

11.11.2020 10:01

Piráti opět navrhují zrušení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, což je jednou ze 20 priorit, které si pro toto volební období dali.

Holomčík (Piráti): Piráti opět navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv
Foto: Piráti
Popisek: Radek Holomčík

Jedná se o reakci na návrh poslance ANO Pavla Pustějovského, který se naopak pokouší zvýšit podíl povinného přimíchávání bioethanolu do motorového benzínu na více než dvojnásobek oproti současnému stavu. Děje se tak poněkud překvapivě v rámci projednávání novely zákona o nouzových zásobách ropy.

Pirátský návrh počítá s postupným rušením povinnosti přimíchávat biopaliva - k 1. 1. 2022 se podíl sníží na polovinu, k 1. 1. 2024 dojde k úplnému zrušení povinnosti přimíchávat. „Nejsme si jisti, že je postup, který pan poslanec Pustějovský zvolil, správný, protože to zavání přílepkem. Nicméně pokud se má v nastavení přístupu k povinnému přimíchávání něco změnit, tak to rozhodně není navýšení podílu, ale naopak zrušení této povinnosti,” komentuje návrh jeho předkladatel, pirátský poslanec Radek Holomčík.

Piráti využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně biopaliv, podporují, nesouhlasí ale s modelem, který přijala před více než deseti lety Česká republika. „Pokud mají biopaliva přinášet ekonomické i ekologické výhody, musí být splněna dvě pravidla - místa, kde se surovina pro výrobu biopaliv produkuje, kde se samotná biopaliva vyrábějí a kde se spotřebovávají, musí být velmi blízko. A za druhé, na výrobu biopaliv musí být použity odpadní suroviny, případně zbytková zemědělská produkce. Navíc povinné přimíchávání dělá více škody než užitku. Český model jde proti těmto principům a škodí přírodě i ekonomice,” dodává Holomčík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…