Hýsek (DOMA): Chceš-li mír, připravuj válku

28.04.2015 12:56

Malý pohled na to, kam se ubírá světové zbrojení a proč je tak důležité to sledovat.

Hýsek (DOMA): Chceš-li mír, připravuj válku
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Jan Hýsek

Chceš-li mír, připravuj válku. Na tomto starém přísloví asi něco je. Jiné přísloví říká, že pokud si chcete udržet mír, je třeba mít větší klacek než váš potenciální nepřítel. Obě přísloví se myslím velmi šikovně doplňují. Dnešní malý článek je o tom, jak si jednotlivé státy díky investicím do zbrojení zvyšují obranyschopnost a případně útočný potenciál. Ostatně o tom, zda se jednotlivá země chce pouze bránit a nebo rovnou útočit, o tom můžeme asi vždy jenom spekulovat. Článek má vést pouze k zamyšlení a neberte jej prosím jako zdroj informací.

Vybrané státy a jejich výdaje na zbrojení v miliardách dolarů v roce 2014:

Výdaje na zbrojení ve 2014 v mld usd
Stát mld usd v roce 2014
USA 610
Čína 216
Rusko 86
Saúdská Arábie 81
Francie 62
Velká Británie 61
Německo 57
Itálie 57
Indie 50
Japonsko 46
Jižní Korea 37
Brazílie 32
Austrálie 25
 

A máme zde první pohled na výdaje hlavních hráčů. Co je zde zajímavé resp. co mne zaujalo?

  1. Dominance USA ve výdajích je zdrcující a USA nemají v těchto investicích konkurenci
  2. Hodně se nyní mluví o Rusku a jak zuřivě zbrojí, ale dokonce i Saúdská Arábie investuje do zbrojení téměř tolik co Rusko se svým rozsáhlým územím a ambicemi 
  3. Jižní Korea a "nevojenské" Japonsko dají dohromady téměř tolik co Rusko
  4. Čína investuje téměř dvakrát tolik co Rusko
  5. Izrael, o kterém se často hovoří jako o tom, který do zbrojení investuje více než je zdrávo, ten se do tabulky ani nevešel - v roce 2014 investoval 18 mld usd
  6. Velká Británie, Francie, Německo a Itálie - téměř identické částky

Porovnání výzbroje USA, NATO celkem a Rusko (údaje za rok 2013)

Jak zbrojí USA, NATO celkem a Rusko
tanky 2238 7159 2550
letadla 1438 2430 1389
armáda ve službě 1492200 2026510 854000
% hdp 3,8 1,5 4,2
aktivní jaderné hlavice  2080 2520 1780


Co se týče podílu vojenských výdajů na hdp, jsou ve světě dvě země, které dominují. A to USA (3,8%) a Rusko (4,2%). Pro srovnání v ČR je to pouhé 1,1% a mělo by nás vést k zamyšlení, zda je to při současné situaci ve světě odpovídající. I NATO celkem má relativně nízké procento - 1,5%.

Zajímavé nepoměry ve výzbroji:

Česko 30 tanků x Polsko 893 tanků

Německo 322 tanků x Rusko 2550 tanků

Albánie 3 tanky x Turecko 2506 tanků

Itálie 200 tanků x Řecko 1462 tanků

Malé zamyšlení (a doporučení)

Svět nebyl nikdy bezpečný a nikdy nebude. Dokud budou lidé chodit po Zemi, jsem si tím jistý. Nezbrojit vůbec považuji za velmi špatný nápad. Tím si rovnou říkáte o to, aby na vás někdo zaútočil a rozšířil si svoje území. On bude samozřejmě tvrdit třeba něco v tom smyslu, že si vás vzal pod svá ochranná křídla. Například současní Rusové jsou zruční manipulátoři. Je nezbytně nutné sledovat zbrojní výdaje po celém světě a ptát se, pokud někdo horlivě zbrojí, co za tím stojí a jaké má asi úmysly. Ne vždy je to zřejmé. Vzpomeňme, jak Hitler uzavřel pakt se Stalinem o neútočení a zanedlouho se proti Rusku obrátil. Evropa, podle mého názoru, by nikdy neměla ani uvažovat o tom, že by se někdy vydala na dobyvačnou válku do Ruska, ale současně musí zbrojit a být připravena na to, aby se Rusové nepustili do "ukusování" Evropy. Oni už totiž nenápadně začali. Setkal jsem se s názorem, že kdyby se spojilo Německo s Ruskem, měly by mít USA velké obavy z takového nepřítele. Pevně věřím, že v příštích sto letech taková situace nenastane. Zejména po WW1 a WW2. I když - lidstvo je někdy nepoučitelné. Dále bychom měli pečlivě sledovat jak moc zbrojí Čína a případně Indie a kam tím směřují.

Na závěr si dovolím malou poznámku k naší vládě. Jsem přesvědčen, že investovat (samozřejmě že maximálně efektivně) pouhá 1,1%  hdp nebude stačit. Dále se domnívám, že odvádět české ženy je zbytečné.   

A co si myslíte o současné situaci ve světovém zbrojení vy? Dají se armády porazit třeba dobrým slovem a láskou? A měli bychom v Čechách zbrojit více? 

MUDr. Jan Hýsek

  • DOMA
  • EET je zjevně zbytečný zákon. Proč ho MFČR tak moc chce?
  • mimo zastupitelskou funkci

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Hýsek - profil

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

12:12 Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pokusům mobilních operátorů zasahovat do politiky