Jak mají absolventi získat praxi, když je nikdo nezaměstná bez praxe? Bez práce nezískají praxi a bez praxe je nikdo nezaměstná. Je to jednoduše začarovaný kruh. Pracovní místa nejsou a zaměstnavatelům se zkrátka nevyplácí absolventy zaměstnat. Opačné názory jsou liché, protože v případě, že by se vyplatilo absolventy zaměstnat, tak by firmy byly plné absolventů, a to nejsou.
Zaměstnavatelé totiž dávají přednost těm, kteří již mají požadované zkušenosti nebo přímo svým kamarádům či příbuzným. Nebezpečí nezaměstnanosti mladých lidí je nejvíce v tom, že často nedisponují pracovními návyky, ale oni je nemají hlavně jak získat. V době, kdy by se měli osamostatnit, jsou někteří neustále závislí na rodičích, a to dokonce do svých třiceti let, poněvadž jim náš systém neumožní se osamostatnit. Nejednou jsou častováni výrazy, že jsou líní. Otázkou zůstává, do jaké míry je to pravda. Práci nemohou v našem predátorském systému sehnat, kdyby se rozkrájeli.
Některé společnosti tak ani nestíhají životopisy číst, čemuž se není důvod divit, vždyť jim chodí životopisů stovky někdy až tisíce. Tím spíše se jimi podrobně zabývat. První výběr za ně, podle klíčových slov, dělají mnohdy počítačové programy. Jsou případy, kdy firmy vybírají kandidáty namátkou nebo několik stovek rovnou vyřadí. Popřípadě selektují lidi k pohovoru podle fotek. Když už se někdo k pohovoru dostane, tak je vystaven sérii nesmyslných testů, které o tom jak bude pracovat, stejně nic nevypovídají. Mají za cíl jen eliminaci kandidátů, včetně těch kvalitních. Následné pohovory pak člověka zesměšní, a oni si vyberou stejně kandidáta podle obličeje.
Mladí lidé bez jakýchkoliv vyhlídek reprezentují pro nastávající vývoj společnosti velmi významnou hrozbu. Jde o ztracenou generaci mladých lidí, která nezíská nezbytné pracovní zkušenosti a návyky, což může ohrozit celé pojetí sociálního státu. Tyto návyky budou už těžko získávat v pozdějším věku. Zklamání se projevuje také nárůstem kriminality. Mladí lidé sedí doma a nevědí co s životem. Z některých škol se stává azyl pro překupníky drog, příkladem je Řecko.
Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Janeček