Podle údajů z úterního rána je aktuálně v hlavním městě naočkováno alespoň první dávkou vakcíny bezmála 72 % Pražanů starších 12 let. Podstatně lepší proočkovanost je u obyvatel starších 55 let, kde se ohybujeme nad hranicí 81 %. V nejohroženější věkové kategorii 70+ se dokonce blíží k 90 %.
„Musíme mít ale na paměti, že očkování není všespásné. Vakcíny chrání před těžkým průběhem covidu-19 a snižují riziko onemocnění a přenosu. Nejsou ovšem stoprocentní ochranou a musíme počítat s tím, že i očkovaní lidé mohou onemocnět. Navíc proočkovanost v hlavním městě zatím není dostatečně vysoká, aby fungovala plošně. Proto se obracíme na Pražany, kteří ještě nejsou očkovaní, aby ještě zvážili možnost ochránit sebe a své blízké očkováním,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.
V posledních dnech opět stoupá počet pozitivně testovaných osob na covid-19. Zhoršení je způsobeno vyšší mobilitou obyvatel vyvolanou návratem dětí do škol a obyvatel z dovolených. Nejvíce postiženy jsou nyní děti ve věkové skupině 12 až 15 let spolu s dětmi ve věku od 6 do 11 let. Tyto dvě věkové skupiny jsou odstupem následovány mladými dospělými ve věku 20 až 29 let.
Praha nyní vykazuje čtrnáctidenní incidenci 93,08 potvrzených případů na 100 000 obyvatel, reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy je 1,21 oproti celorepublikovému průměru, který je na hodnotě 1,14. K dnešnímu ránu bylo na lůžkách JIP Praze 11 lidí. Sekvenováním odběrů bylo zjištěno, že v populaci zcela převažuje nakažlivější mutace delta, vůči které neposkytuje očkování stoprocentní ochranu. Ukazuje se, že jeden člověk z deseti může navzdory očkování onemocnět, a tedy i šířit nákazu. Proto je potřeba důsledně dodržovat protiepidemická opatření, tedy udržovat příslušné rozestupy při vyšší koncentraci lidí, používat respirátor, často si mýt ruce, zakrývat si dýchací cesty při kašli nebo rýmě a vyhýbat se špatně větraným interiérům.
Z důvodu oslabení imunity v čase doporučuje Česká vakcinologická společnost podávat posilující dávky vakcíny, tzv. “booster“ nejzranitelnějším skupinám osob, jako jsou senioři starší 65 let, klienti pobytových sociálních zařízeních, osoby s chronickým onemocněním, zdravotníci či pracovníci zařízení sociálních služeb.
„Před 14 dny jsme oslovili všechny poskytovatele sociálních služeb na území hlavního města za účelem zmapování zájmu o třetí posilující dávku. Celkem má o očkování do konce letošního roku zájem téměř 4 000 klientů a 2 800 zaměstnanců ve 143 zařízeních. Padesát zařízení chce opět využít služeb mobilního očkovacího týmu, který Praha letos zřídila ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha, Českým červeným křížem a praktickými lékaři. Očkování v pražských pobytových službách spouštíme v týdnu od 3. října,” uvádí Martin Ježek, ředitel odboru zdravotnictví Magistrátu hl. m. Prahy a krajský koordinátor očkování.
V listopadu se uskuteční další kolo zjišťování zájmu o očkování v pobytových službách, aby se mohla hlásit další zařízení, u jejichž klientů ještě neuplynul osmiměsíční odstup od ukončeného očkování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV