Slovo vykořisťování má v sobě několik konsekvencí. Ve své podstatě označuje něco špatného. V marxistické terminologii označuje vykořisťování člověka člověkem – kapitalista vykořisťuje dělníka. Postindustriální společnost však představuje i jiné typy vykořisťování, než jak je uvádí klasik Karel Marx. V globalizovaném kapitalismus se totiž vyskytují vykořisťovatelské elity, které ovládají jak politiku, tak i chod nadnárodních společností.
Například v USA nebo Velké Británii existuje propletenec mezi bankéři a samotnými politiky. Bankéři v tomto případě hojně podporují kandidující politiky a politici zpětně pomáhají bankéřům, když se dostanou do problémů. Podle nevládní organizace Center for Responsive Politics přispěl finanční sektor na prezidentskou kampaň v USA více než 140 miliony dolarů. Bankovní elita narostla do obludných rozměrů, a pokud by nastal její kolaps, tak by to znamenalo zcela jistě ekonomickou krizi. To se ukázalo v roce 2008, kdy krachem banky Lehman Brothers v USA začala finanční krize.
Mezi vykořisťovatelské elity můžeme zařadit částečně i veřejný sektor
Představa, že by nastala ještě hlubší krize je odstrašující. Jelikož se právě finanční sektor potácel na okraji propasti, tak společnosti a politikům nezbývalo nic jiného, než se zabývat problémy a záchranou tohoto sektoru. Mezi vykořisťovatelské elity můžeme krom bankéřů zařadit částečně i veřejný sektor. Podle časopisu The Economist je případem vykořisťování veřejným sektorem nejvíce postiženo Řecko, ale do doby přijetí zákona o státní službě byla tímto fenoménem postižena i Česká republika.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM