Kolaja (Piráti): Software v evropských institucích bude Open Source

24.05.2020 16:30

Evropský parlament v rámci procesu potvrzování řádného hospodaření institucí schválil návrhy delegace Evropských Pirátů týkající se Open Source software. Ten bude od nynějška preferovaným řešením a jednotlivé instituce budou v každoročních výkazech hospodaření vykazovat, že takové řešení zvažovaly.

Kolaja (Piráti): Software v evropských institucích bude Open Source
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

"Je to milník v otevřené a transparentní digitalizaci evropských institucí. Od teď má celý ekosystém Open Source oporu pro jednání o otevřených řešeních. A my jako Piráti budeme rádi tyto principy obhajovat a pokusíme se vyřešit jakýkoli případný pokus obejít tato důrazná doporučení, na kterých se shodla drtivá většina zástupců evropských občanů,“ uvedl pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

"Svobodný software, tedy Open Source, zvyšuje transparentnost, a tak i důvěru občanů tím, že informace jsou publikovány veřejně a ve strojově čitelných formátech, takže k nim má každý přístup a může je komentovat či využít pro další analýzy. Také kód je veřejně přístupný, což umožňuje participaci a kontrolu ze strany otevřené společnosti a programátorské komunity,“ dodává pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Pro využívání Open Source řešení je i mnoho dalších dobrých důvodů. Jedním z nejdůležitějších je i ten, že si evropské instituce udrží kontrolu nad svými vlastními technickými systémy. To je zásadní pro potlačování zahraničních hackerských útoků a šíření dezinformací.  Open Source řešení umožňují lokální technickou podporu, vedou k rychlému vývoji software a pomáhají vyhýbat se závislosti na konkrétních dodavatelích nebo blokovacích efektech prodejců, které existují, když software nebo dokonce celou IT infrastrukturu dodává pouze jedna společnost (tzv. vendor lock-in). Software s otevřeným zdrojovým kódem má také potenciál pro vylepšení zabezpečení, protože umožňuje transparentní a kolaborativní identifikaci a odstranění nedostatků a hackerům ztěžuje zavádění malwaru do systému.

A konečně, veřejně financovaný software vyvinutý pro veřejný sektor by měl být veřejně dostupný na základě svobodné licence, tedy jako tzv. Free and Open Source Software (FOSS).  Pokud se jedná o veřejné peníze, měl by to být také veřejný kód.  Svobodný a Open Source software dává každému právo používat, studovat, sdílet a vylepšovat software. Toto právo pomáhá podporovat další základní svobody, jako je svoboda projevu a právo na soukromí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Praha získala peníze na modernizaci vozového parku záchranné služby

18:05 Udženija (ODS): Praha získala peníze na modernizaci vozového parku záchranné služby

Hlavní město získalo od Ministerstva pro místní rozvoj ČR finanční prostředky ve výši 127 milionů ko…