Komínek (SVAZ): Fungující stát podruhé - proč má živnostník platit víc do zdravotního pojištění

23.03.2015 11:31

Pan Sobotka chce živnostníkům zvedat odvody do zdravotního pojištění. Proč? Aby mohla vznikat s.r.o. ve zdravotnictví?

Komínek (SVAZ): Fungující stát podruhé - proč má živnostník platit víc do zdravotního pojištění
Foto: SVAZ
Popisek: Miloš Komínek

Dobře si přečtěte odkaz http://www.profispolecnosti.cz/rady-zkusenosti/733-provozovani-nestatniho-lekarskeho-zarizeni. Z tohoto odkazu mi vyplývá jediná otázka. Kdo má zájem ještě víc "tunelovat" české zdravotnictví a snižovat kvalitu poskytovaných služeb? Zdravotní pojištění je ze zákona povinný odvod občana. Může takto lehce využít veřejných peněz třeba malíř pokojů? On přece taky poskytuje služby. Tak se určitý objem peněz z veřejného rozpočtu stává pro určité firmy jistým ziskem i bez výběrových řízení. A když se peněz nebude dostávat, tak povinné zdravotní pojištění prostě zvedneme. Vždyť Ministerstvo zdravotnictví je pod oranžovým vedením. Hlavně, že se od sjezdového pultíku s heslem FUNGUJÍCÍ STÁT pan Sobotka chvástal, jak moc ČSSD pro občana ve zdravotnictví pracuje.

Kdyby tento stát pro občana skutečně pracoval, tak by měl občan na výběr. Mohl by si vybrat mezi lékařem - podnikatelem a lékařem ve státem zřizovaných ambulancích. Ale praktický lékař státem zřizován vůbec není. Praktického lékaře nenajdete v žádné, státem zřizované nemocnici, najdete ho pouze v nestátních zdravotnických zařízeních. Situace je o to vážnější, že firmu, která může provozovat nestátní zdravotnické zařízení, může založit prakticky kdokoli. Stačí, jak jinak, peníze.

Oobyčejní občané se mohou jen dohadovat

Jediné, co musí třeba malíř pokojů, který si založí s.r.o. udělat je, že skoupí ordinace a musí si sehnat odborného zástupce. Nikde ale není specifikováno, že odborný zástupce se fyzicky musí v provozovaném zařízení vyskytovat. Přesto, že za ně odborně ručí, může mít svou vlastní praxi i stovku kilometrů daleko. Papír snese ledasco a s.r.o. ručí do výše svého kapitálu (nově tedy do výše třeba pouhé 1 KČ). Podle Nového občanského zákoníku už to takové "terno" být nemusí, protože i v s.r.o. se může sáhnout i na osobní majetek majitelů, jednatelů, ale asi to nebude nijak jednoduché...

My, obyčejní občané, se můžeme jen dohadovat, jak vyhodnotit informace o tom, že lékař spadá pod speciální zákon, s.r.o. spadá pod Živnostenský úřad, Rozhodnutí České lékařské komory je pro stěžovatele soudně nepřezkoumatelné, Inspektorát bezpečnosti práce nemá do soukromých ambulancí lékařů povolen vstup, VZP nemá právo zasahovat do pracovně právních vztahů... A hlavně, zdá se, že nikdo nic nekontroluje!!! Např. praktický lékař z veřejného rozpočtu formou kapitační platby může dostat např. přes 1 500 000 Kč za rok. Má stát, potažmo daňový poplatník, nějakou kontrolu nad efektivním využitím těchto prostředků?

Neexistuje centrální registr lékařů

A nejde jen o praktické lékaře. Vznikají nám tu různá s.r.o., která mění předmět podnikání, protože v českých poměrech jde docela snadno zaměstnávat lékaře bez certifikátů, bez atestací, bez praxe, "dovážet" lékaře - cizince.. Neexistuje centrální registr lékařů - ty, které existují, u některých jmen zejí prázdnotou, případně se jméno v registru nevyskytuje vůbec. Může se tak stát, že zdravotní pojišťovny platí z našich daní nejen lékaře, ale i různé majitele různých firem, třebas i v likvidaci, kteří v českých poměrech zakládají další firmy, tentokrát ty s možností dostat se k veřejným penězům přes zdravotnictví? Tyto firmy budou moci, bez souhlasu pacienta, legálně přeprodávat kartotéky, tedy naše osobní, ale i citlivé údaje?

A pan Sobotka toto všechno vyřeší tím, že všem živnostníkům zvedne odvody na zdravotní pojištění? Neměl by se spíš zamyslet nad tím, jak přesně naše zdravotnictví funguje v praxi? V poslanecké skleníku toho mnoho nezjistí. Kdo přesně ze zdravotnictví bez práce a bez odpovědnosti tyje? A neměl by se pan Sobotka zamyslet spíš než nad výší zdravotního pojištění nad výší paušálů? Někdo k podnikání potřebuje jen tužku a papír, jiný už potřebuje počítač, někdo se vozí jen do práce zatímco jiný převáží na pracoviště materiál potřebný pro výkon práce.. Ona taková kapitační platba praktického lékaře (např. 130 000 Kč za měsíc) zdaněná v režimu s.r.o. může znamenat slušný výpadek do zdravotního pojištění.. A co teprve předražené nákupy? Třeba takový údajně předražený CyberKnife ve fakultní nemocnici v Ostravě, kterou v té době vedl nynější ministr zdravotnictví. Kdyby se toto potvrdilo, může to být důvod toho, proč se teď mají navýšit odvody pro živnostníky? Za ono údajné přeražení, pokud by se tedy potvrdilo, by se dalo vyšetřit 200 000 dětí na EKG, včetně interního vyšetření.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Komínek

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Místa, spojená s romským holocaustem, překryl nezájem

20:07 Premiér Fiala: Místa, spojená s romským holocaustem, překryl nezájem

Premiér Petr Fiala se s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským a ministrem kultury Martinem Bax…