Konečná (KSČM): Když se škrtne NE

14.01.2017 15:40 | Zprávy

Konec minulého roku do značné míry ovládla nevůle ze strany vedení Evropského parlamentu umožnit některým výborům vyjádřit se ke smlouvě CETA. Tlak malých frakcí a občanské společnosti však zaznamenal úspěch, když bylo umožněno několika výborům ke smlouvě kritickým se k ní vyjádřit, a nakonec o svých doporučeních Parlamentu i hlasovat. Radost progresivních sil však byla vystřídána šokem, když sociální demokraté zase jednou zradili své voliče a občany EU. ? Konec minulého roku do značné míry ovládla nevůle ze strany vedení Evropského parlamentu umožnit některým výborům vyjádřit se ke smlouvě CETA. Tlak malých frakcí a občanské společnosti však zaznamenal úspěch, když bylo umožněno několika výborům ke smlouvě kritickým se k ní vyjádřit, a nakonec o svých doporučeních Parlamentu i hlasovat. Radost progresivních sil však byla vystřídána šokem, když sociální demokraté zase jednou zradili své voliče a občany EU.

Konečná (KSČM): Když se škrtne NE
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) 12.1.2017 hlasoval o svých doporučeních Parlamentu a nutno podotknout, že se jednalo o zprávu ke smlouvě CETA nelítostně kritickou. Výbor zdůraznil, že: „S uplatňováním dohody CETA hrozí, že budou oslabeny mj. následující normy, které výbor ENVI považuje za zásadní: neschválení účinných látek a maximální limity EU pro rezidua pesticidů; regulační opatření týkající se endokrinních disruptorů; integrovaný přístup EU k bezpečnosti potravin; dosažení cílů EU v oblasti klimatu a energetiky.“

Výbor si také povšiml, že mnoho jeho požadavků na smlouvu bylo zcela ignorováno a jejich výčet je skutečně zarážející: „není zohledněna zásada předběžné opatrnosti – opatrnost je místo toho podmíněna odkazem na mezinárodní dohody, z nichž žádná tuto zásadu neobsahuje; regulační spolupráce – ačkoli je dobrovolná – se nevztahuje jen na jasně vymezené odvětvové oblasti, kde mají USA a EU podobnou úroveň ochrany nebo kde by se dala očekávat harmonizace podle vyšších standardů, ale zahrnuje vše; obsahuje ustanovení týkající se těchto oblastí: o služby veřejné zdravotní péče – ustanovení, která de facto omezují svobodu vlád přijímat politická rozhodnutí; o GMO – ustanovení, která jsou navíc koncipována tak, že oslabují právní předpisy EU týkající se GMO, jejich uplatňování a budoucí vývoj; zahrnuje spolupráci v oblasti chemických látek – čímž zapojuje jednoho z nejsilnějších oponentů nařízení REACH do jeho provádění; zahrnuje veřejné a sociální služby na základě negativního seznamu; neobsahuje žádná závazná ustanovení o dobrých životních podmínkách zvířat a namísto toho prosazuje zvýšení objemu obchodu bez řádných záruk ochrany zvířat; zahrnuje systém soudů pro investice, mechanismus řešení sporů, který uděluje zahraničním investorům souběžnou příslušnost, což výrazně oslabuje svrchovaná práva EU a jejích členských států.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomahač (Zelení): Cestou k o živení je dekarbonizace automobilového průmyslu

21:03 Pomahač (Zelení): Cestou k o živení je dekarbonizace automobilového průmyslu

Evropský parlament právě schválil rozvolnění pokut pro výrobce osobních automobilů, kteří nedodrží v…