Krkoška (ANO): Každý vyměněný kotel ušetří v ovzduší zhruba 100 kilogramů prachových částic ročně

11.09.2017 7:39

Odstartovala další kotlíková výzva, ve které Ministerstvo životního prostředí přidělilo moravskoslezskému regionu 900 milionů korun. Zájemci o nový kotel tentokrát podávají žádosti elektronicky. Během první hodiny přijal Krajský úřad Moravskoslezského kraje celkem 5100 žádostí.

Krkoška (ANO): Každý vyměněný kotel ušetří v ovzduší zhruba 100 kilogramů prachových částic ročně
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jan Krkoška

„Prvotní nápor elektronických žádostí jsme zvládli bez problémů. Chtěli jsme si být jisti, že tento nový a pro zájemce komfortní systém bude bezvadně fungovat, takže jsme ho dvakrát vyzkoušeli za pomocí studentů, kteří se snažili fiktivními žádostmi zahltit servery, což se jim nepovedlo,“ vysvětluje Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj. „Žádosti o ekologický kotel si tentokrát mohli lidé v klidu předchystat v průběhu léta a prokonzultovat s proškolenými pracovníky obcí, nebo si vše ujasnit na seminářích, které jsem pořádali. Před samotným ostrým spuštěním výzvy už bylo dnes v systému předchystáno na pět tisíc žádostí,“ dodává náměstek Jan Krkoška.

Moravskoslezský kraj vyčlenil ze svého rozpočtu 69 milionů korun, z nichž přispěje v rámci této výzvy na každý kotel částkou 7,5 tisíc korun. Dalšími 45 miliony korun předfinancuje příspěvky vybraných obcí. Ty poskytnou zájemcům částku ve výši od 1 500 do 15 000 korun. Do spolufinancování kotlíkových dotací se ve spolupráci s krajem zapojilo 78 obcí. Podporovanými zdroji vytápění jsou v tomto kole automatické kombinované kotle (uhlí/biomasa), kotle výhradně na biomasu (automatické i s ručním přikládáním), kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla.

„Jsme rádi, že se nám podařilo pro náš region získat dvojnásobnou částku financí než v ostatních krajích. Suma 900 milionů korun je dostatečně vysoká, aby pokryla zájem zhruba osmi a půl tisíce zájemců,“ říká Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MSK pro životní prostředí. Dodává, že každý vyměněný kotel ušetří hrubým odhadem v ovzduší 100 kilogramů prachových částic ročně.

Žádosti o kotlíkovou dotaci mohou zájemci podávat na adrese https://kotliky.msk.cz/ až do 31. 12. 2018. Pokud bude před tímto termínem podáno 10 tisíc žádostí, příjem bude ukončen dříve, a to automaticky při dosažení uvedeného počtu. Po podání elektronické žádosti musí zájemci do deseti pracovních dnů doložit její listinnou verzi vytištěnou z elektronické aplikace a potřebné přílohy. To mohou lidé učinit osobně na podatelně krajského úřadu, stačí však i zaslání poštou.

Veškeré informace ke kotlíkovým dotacím jsou zveřejňovány na webových stránkách (ZDE), žadatelům jsou také stále k dispozici „kotlíkové“ kontakty: tel. 595 622 355, e-mail ZDE a možnost osobních konzultací v budově krajského úřadu v kanceláři A106 (každý pracovní den v úředních hodinách krajského úřadu).

  • Počet lokálních topenišť v MSK topících pevnými palivy: 47 tisíc
  • Počet nevyhovujících kotlů: (odhadem) 23 až 24 tisíc
  • Dosud díky dotacím v MSK vyměněno: cca 8 tisíc kotlů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce