Hybatelé změn: sociální inovátoři
Zakladatel Ashoky Bill Drayton před více než 30 lety definoval lidi, kteří novátorsky a systémově řeší palčivé sociální problémy, jako „social entrepreneurs“. Doslovný překlad by zněl „sociální podnikatelé“, což v češtině vyznívá o poznání úžeji. Přesto ukazuje na důležitou vlastnost lidí, kterým se daří měnit svět k lepšímu: jsou ochotni podniknout všechno, aby dosáhli svého cíle. Jejich aktivity mohou mít podobu občanské iniciativy, spolku či nové platformy pro spolupráci různých subjektů. Může to být ale například i organizace, která zapojuje osoby se znevýhodněním, dává občanům nové nástroje, jak se podílet na rozhodování, nebo zlepšuje přístup k péči, ochraně zdraví nebo vzdělávání. Může to být i rozvoj služby, díky níž mohou lidé žít bezpečněji, udržitelněji nebo svobodněji. A patří sem i společensky prospěšné podnikání, tedy spojení ekonomického, sociálního a environmentálního užitku. Všechny tedy spojuje jeden cíl: primárně nikoliv zisk, ale prospěch pro společnost.
Zatímco ve světě je dnes social entrepreneurship, tedy sociální podnikání už často chápáno i takto šířeji, v českém kontextu se pod sociálním podnikáním zpravidla rozumí zaměstnávání lidí s postižením. To zcela samozřejmě do kategorie společensky prospěšného podnikání patří také, ovšem hranice i možnosti tohoto spojení jsou nepoměrně širší.
Společnost vstřícná ke společenským inovacím: budování ekosystému
A tak jako dochází k proměně vnímání tohoto pojmu jinde ve světě, usiluje Ashoka o totéž v České republice. Oblast sociálních inovací či sociálního podnikání dnes v mezinárodním měřítku zažívá mimořádně dynamický růst. Hranice občanského sektoru a společensky prospěšného podnikání se tak stírají stejnou rychlostí, jako roste počet lidí na planetě, kteří chápou, že jen spojení ekonomického, sociálního a environmentálního užitku může zachránit svět před vyčerpáním zdrojů, chudobou či nespravedlností. Společenští inovátoři jsou těmi, kdo k udržitelnější budoucnosti nalézají nové cesty.
Ashoka tyto lidí hledá, propojuje a podporuje po celém světě, dnes už ve více než 80 zemích. Ty z nich, u nichž najde mimořádný potenciál novým způsobem a systémově měnit svět okolo sebe, pak přijímá do sítě Ashoka Fellows a nabízí jim nejrůznější formy podpory ke znásobení společenského dopadu – přístup k nejlepšímu know-how, poradenství, sdílení, profesnímu a osobnímu rozvoji i finančním prostředkům.
Lidí, kteří jedinečně a tvořivě inovují společnost, je ale mnohem více. Proto Ashoka rozvíjí nejen vlastní podporu (či spolu svým partnerům), ale usiluje o to, aby zde vznikl udržitelný podpůrný systém, v němž se přístup k poradenství, následovníkům, podporovatelům i zdrojům stane samozřejmou věcí. Tedy ekosystém, v němž sociální inovátoři snadno naleznou nástroje, jak znásobit pozitivní dopad svých aktivit na společnost. Za takových pomínek budeme schopni plně odemknout potenciál nutný ke zvládnutí ekonomickým, sociálních i ekologických výzev.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV