Luzar (KSČM): Přežije OKD rok 2017?

13.12.2016 5:27 | Zprávy

Věřitelský výbor a insolvenční správce OKD Lee Louda, který hraje klíčovou roli ve zkrachovalé důlní společnosti OKD, napínají zaměstnance a zainteresované subjekty do meze krajnosti. Tento pražský insolvenční správce nemá žádné zkušenosti s hornickou činností (o což žádalo soud vedení OKD), není ani právníkem, jak je v tomto oboru zvykem, ale strojním inženýrem, nicméně patří do skupiny správců se zvláštním povolením, kteří mohou vést insolvenci firem s obratem nad 100 milionů korun. Faktem ale zůstává, že v Česku dosud firma s 10 tisíci zaměstnanci a sedmnáctimiliardovým dluhem, jaký mají OKD, nezkrachovala a nebylo kde nabrat zkušenosti. A tak nejistota, která je mezi horníky velmi dobře patrná, nepřispívá ke klidu a sváteční pohodě blížících se Vánoc.

Luzar (KSČM): Přežije OKD rok 2017?
Foto: KSČM
Popisek: Leo Luzar, KSČM

Dnes již snad nikdo nepochybuje o tom, že se jedná o zlodějnu za bílého dne. A když se hledá viník, je přeci nejlepší obranou útok. Trestní oznámení směřující na členy představenstva a dozorčí rady OKD za vyplacení dividend ve výši přesahující zisky společnosti, rozhýbalo doposud klidné vody ve vedení společnosti OKD. Jak dlouho vydrží s písničkou, že za nic nemohou oni, ale situace na trhu s uhlím? Další ranou pod pás pro horníky bylo zjištění, na které pět minut po dvanácté upozornily odbory. Prázdnotou totiž zejí také fondy, ze kterých by měl být financován útlum těžby a sociální programy zaměstnanců. Kdo zodpovídá za to, že nebyly v dobách tučných zisků a odměn řádně naplněny? Nebo snad byly a posléze je někdo vyprázdnil? Kdo byl ten někdo? V insolvenčním řízení je už asi nikdo znovu nenaplní a spoléhat se na stát je vzhledem k pravicové rétorice většiny vládní koalice sázkou do loterie. Odbory se však přesto snaží bojovat a jejich snahu je třeba ocenit. To, co mi tady ale chybí, je solidarita. Napříč odborovým hnutím by mělo zaznít jasně a srozumitelně: Nikdy nebudeme tolerovat neschopnost plnit odborářské smlouvy! Nejpodstatnější je nyní zaúkolování všech odborových předáků v orgánech společnosti, aby mohli dohlédnout na to, jak vlastníci zabezpečili plnění dohod.

Trochu naděje do budoucna vnáší aktivní přístup zástupců samospráv na dotčených územích. Karvinští zastupitelé v koalici KSČM a ČSSD dali šanci na těžbu uhlí snad až do roku 2023. V tomto směru bych ale rád zmínil opět velmi podivný přístup veřejnoprávní televize, která místo toho, aby poukázala na aktivní přístup samosprávy, která se snaží o zachování zaměstnanosti v dané lokalitě, nabízí divákovi srdceryvné příběhy lidí, kteří by v dané situaci museli kvůli těžbě opustit své domovy. Nemám v úmyslu zlehčovat situaci těchto lidí, ale zastavení těžby a dalekosáhlá nezaměstnanost by byla tragičtější pro mnohem větší skupinu. Také ceny surovin na světových trzích snad porostou díky omezení jádra v Německu a ekologickou modernizací energetiky fosilních paliv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Chceme mír a už ani haléř Ukrajině!

17:17 Okamura (SPD): Chceme mír a už ani haléř Ukrajině!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině