Dukovany a Temelín dnes vyrobí necelou třetinu české elektřiny. V roce 2040 to má být víc než polovina. Ke splnění stanoveného cíle je třeba rozšířit jadernou elektrárnu Dukovany, která s největší pravděpodobností doslouží v roce 2035. A právě k tomuto datu požaduje energetická koncepce spuštění nových reaktorů, které by je dokázaly přinejmenším nahradit. Předchozí snahy státem kontrolovaného koncernu ČEZ postavit dva nové reaktory v jaderné elektrárně Temelín přitom ztroskotaly. Tendr byl zrušen v roce 2014 mimo jiné kvůli nejasným státním zárukám.
A elektromobily vezmou šťávu kde?
Česko také bude muset zavřít část uhelných elektráren, které nesplňují ekologické cíle Evropské unie. Nejpozději v srpnu 2021 totiž budou muset všechny velké zdroje elektřiny splňovat drakonické limity emisí rtuti, prachu, oxidů siřičitého a dusíku. V období, kdy dojde uzavření uhelných elektráren, poklesne pravděpodobně vývoz elektřiny až na nulu, dokonce ji budeme muset dovážet. V současné době Česko vyváží téměř pětinu vyrobené elektřiny. Pokud mají nové bloky skutečně dodávat elektřinu „už“ za patnáct let, je třeba začít je připravovat co nejdříve. Celý proces – od počátku schvalování po zapojení do sítě – totiž běžně zabere dvě desetiletí. Příklady tří evropských zemí ukazují, že v posledních letech se navíc potřebná doba podstatně prodlužuje. Ekologové se sice dostavbě brání, ale nevím, zda domysleli, kde vezmeme energii na dobíjení elektromobilů, které tak hojně propagují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV