Ministr Babiš: Veřejnost může mnohem lépe hodnotit práci státních institucí a místních samospráv

29. 12. 2016 18:15

Ministerstvo financí nabízí možnost nahlížet na hospodaření státu jako celku.

Ministr Babiš: Veřejnost může mnohem lépe hodnotit práci státních institucí a místních samospráv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Ministerstvo financí historicky poprvé sestavilo účetní výkazy za Českou republiku, za rok 2015. Nově je tak možné vidět, jaká je celková finanční situace státu z účetního pohledu. „Účetní konsolidace znamená, že posbíráte data za celý stát nebo jeho významnou část a vyřadíte transakce mezi jednotlivými organizacemi a jiná data, která výsledek zkreslují. Doteď nebylo možné zjistit, jaká je například celková hodnota pozemků, software, staveb a dalších položek. Teď tu možnost máme. Velkou hodnotu přinesou i výkazy za další období, protože bude možné tato data srovnávat a hlouběji analyzovat,“ vysvětluje náměstek pro Finanční řízení a audit Tomáš Vyhnánek. „Tento výkaz může sloužit veřejnosti jako informace o tom, jak stát hospodaří, ale také veřejné správě samotné, aby mohla stát lépe řídit, kontrolovat a připravovat účinná opatření,“ dodává Vyhnánek.

Prvním sestavením účetních výkazů dochází k završení důležitého milníku účetní reformy veřejných financí, jejímž cílem bylo vytvoření podmínek pro efektivní zajištění správných a úplných informací o hospodářské situaci státu a územních samosprávných celků.

Vnímám to jako významný posun ke standardu, který je běžný v nejvyspělejších zemích. Přispívá ke zvyšování otevřenosti a důvěryhodnosti státní správy a samosprávy,“ říká ministr financí Andrej Babiš. „Konsolidované výkazy jsou v komerční sféře nezbytným prvkem řízení. Konečně máme takovéto výkazy i za celý stát a jsem rád, že je mohu poskytnout veřejnosti, která tak může mnohem lépe hodnotit práci státních institucí a místních samospráv,“ dodává.

V úvodní fázi, za účetní období roku 2015, je do účetní konsolidace státu zahrnuto 7 298 subjektů. Jedná se o organizační složky státu, státní fondy, obce, kraje, regionální rady regionů soudržnosti a dobrovolné svazky obcí. V cílové fázi, počínaje účetním obdobím roku 2016 a dále, budou zahrnuty i příspěvkové organizace, státní podniky, veřejné výzkumné instituce, významné obchodní korporace ovládané státem nebo územními samosprávnými celky. Celkem budou účetní výkazy za Českou republiku zahrnovat více než 18 tisíc subjektů.

Konsolidovaná účetní závěrka vychází z dat, která jsou již dnes běžně dostupná na informačním portálu Monitor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…