Ministr Brabec: Loňský extrémní úbytek vody jen potvrdil, že vodní zdroje musíme důsledně chránit

10.04.2016 22:47

Ministerstvo životního prostředí má 287,5 milionu korun pro krajinu a na její schopnost zadržovat vodu.

Ministr Brabec: Loňský extrémní úbytek vody jen potvrdil, že vodní zdroje musíme důsledně chránit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec

Naše krajina ztrácí svou přirozenou schopnost zadržovat vodu, a proto stoupá riziko každoročních povodní na jedné straně a období sucha v letních měsících na straně druhé. Na podporu této funkce krajiny vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR výzvu, jejíž alokace z evropských fondů ve výši 287,5 milionu korun je určena primárně právě na opatření k zadržování vody v krajině.

„V době narůstajících extrémů počasí způsobených klimatickou změnou nabývá zadržování vody v krajině na významu. Loňský extrémní úbytek vody v ČR jen potvrdil, že vodní zdroje musíme důsledně chránit, a vláda již v červencovém materiálu z roku 2015 schválila souhrn opatření na ochranu vodních zdrojů. Toto je tedy další z našich investic do vzniku a obnovy mokřadů, obnovy krajinných prvků pro udržení vody v krajině či investic do systémů hospodaření s dešťovou vodou, které musíme realizovat,“ potvrzuje ministr Richard Brabec.

Mezi taková opatření zdaleka nepatří jen vodní prvky, jako malé vodní nádrže, tůně či mokřady, revitalizace a realizace přírodě blízkých koryt vodních toků nebo obnova korytotvorných procesů. Velice důležitou roli hraje i tzv. vegetační pokryv, tedy realizace travních pásů, průlehů, zakládání a obnova mezí a remízů, vytváření krajinné mozaiky, zlepšení stavu lesních porostů nebo zakládání a obnova územních systémů ekologické stability, biocenter a biokoridorů. Na tato a řadu dalších opatření je určeno 80 % celkové alokace z této výzvy, tedy konkrétně 230 milionů korun. Výzva je pro příjem žádostí otevřena od 8. 4. 2016 do 30. 6. 2016.

„Doufám, že žadatelé mají v zásobě dostatek dobrých nápadů, aby se evropské peníze skutečně využily tak, aby pomohly naší přírodě a krajině. Zkušenosti z minulého programového období ukazují, že to jde [1],“ vysvětluje František Pelc, ředitel AOPK ČR.

Plánované záměry jednotlivých projektů doporučujeme konzultovat na regionálních pracovištích AOPK ČR. Kontakty jsou zveřejněny na stránkách http://www.dotace.nature.cz/opzp-kontakty.html. Pro své dotazy mohou žadatelé též využít e-mailovou schránku dotazy-PO4@nature.cz. Žádosti o podporu se podávají elektronicky prostřednictvím portálu pro žadatele IS KP14+, který je součástí jednotného monitorovacího systému pro administraci evropských dotací MS2014+. Kvůli elektronickému podání žádosti a povinných příloh je nezbytné, aby žadatel disponoval elektronickým podpisem. Způsobilými žadateli jsou zejména obce, kraje, státní podniky, neziskové organizace a pouze fyzické osoby podnikajicí. Veškerá dokumentace k výzvám z OPŽP 2014–2020 je zveřejněna na stránkách SFŽP ČR.

Poznámky:

[1] Zajímavé projekty, které v minulých letech pomohly naší přírodě, shrnuje sborník z Konference Vybrané problémy ochrany přírody a krajiny a možnosti nápravy s využitím evropských a národních dotačních programů. Najdete jej na: stránkách AOPK ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce