Ministr Chovanec: Česká republika patří k pěti státům, které předávají důležité informace Europolu. Přesouvání migrantů po EU je technicky nefunkční řešení

27. 1. 2016 11:51

V Amsterodamu tento týden zasedala neformální Rada pro spravedlnost a vnitřní věci.

Ministr Chovanec: Česká republika patří k pěti státům, které předávají důležité informace Europolu. Přesouvání migrantů po EU je technicky nefunkční řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

25. ledna 2016, se ministr vnitra Milan Chovanec setkal v Amsterodamu se svými kolegy z EU na Radě ministrů vnitřních věcí. Rada diskutovala o třech hlavních oblastech, jimiž byly: boj proti terorismu, kybernetická bezpečnost a migrace.

V bloku věnovaném boji proti terorismu panovala podle ministra vnitra shoda. „Dnešní diskusi jsme vedli také o potřebě efektivní výměny informací. Česká republika patří k pěti státům, které předávají důležité informace Europolu, je ovšem potřeba, aby tyto informace poskytovaly i ostatní země,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

V souvislosti s digitalizací společnosti, která přináší řadu výhod, ale také hrozeb, zhlédli ministři film, jehož smyslem bylo zvýšit mezi členskými státy zájem o problematiku kybernetické bezpečnosti.

Poslední oblastí, kterou se ministři pro spravedlnost a vnitřní věci zabývali, byl aktuální vývoj v migrační problematice a možnost vzniku Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Milan Chovanec se dále vyjádřil k nutnosti snížit objem nelegální migrace, což není možné, pokud do EU může vstoupit nelegálně kdokoliv, kdo při vstupu požádá o azyl: „Dokud budou zachována tato nelogická pravidla, čísla se nezmění, a to ani působením společné pohraniční stráže.“ Podle ministra je nutné zlepšit kontrolu v prvních místech vstupu a důkladně zde zajistit procedury, zejména registraci a screening: „Neregistrovaný příchod a další pohyb neidentifikovaných migrantů je bezpečnostním rizikem, navíc se jasně prokazuje, že přesouvání migrantů po EU je technicky nefunkční řešení. Prioritou při řešení migrační krize je nyní bezpečnost.“ Pokud se Řecku nepodaří v řádu týdnů situaci s uprchlíky na svém území zvládnout, nevyloučil Milan Chovanec po včerejším jednání ani možnost krátkodobého vyloučení této země ze schengenského prostoru volného pohybu.  Česká republika a další země Visegrádské skupiny jsou připraveny Řecku pomáhat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček: Nejsem z těch, co kvílejí

0:00 Horáček: Nejsem z těch, co kvílejí

Komentář na facebookovém profilu k akci Koncert pro budoucnost