Ministr Chvojka: Chování advokáta ovlivňuje důvěru veřejnosti v celý právní řád

23. 9. 2017 12:17

V pátek 22. září zahájil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu 7. sněm České advokátní komory v Praze. Ve svém projevu se zaměřil zejména na důležitost advokacie jako právní profese.

Ministr Chvojka: Chování advokáta ovlivňuje důvěru veřejnosti v celý právní řád
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jan Chvojka na zasedání vlády

Ministr Chvojka zdůraznil vysoké nároky, kladené na advokátní stav, zahrnující nejen znalosti v oblasti práva, ale také vysoký morální kredit.

„Chování advokáta ovlivňuje důvěru veřejnosti v celý právní řád a justiční systém. Advokáty lze bez nadsázky označit jako pomocníky státní moci při nalézání a uplatňování práva ve společnosti,“ prohlásil ministr Chvojka a dodal, že společnost by si měla uvědomit, že advokáti vlastně přispívají i ke kultivaci právního státu a výkonu státní moci.

Ministr také hovořil o své snaze zapojovat advokáty do tvorby právní předpisů. Důkazem toho je skutečnost, že advokáti jsou významně zastoupeni v Legislativní radě vlády a v pracovních komisích Legislativní rady vlády. Cenné poznatky těchto zástupců z praxe jsou pak využívány při přípravě právních předpisů. Zástupci České advokátní komory jsou také zváni na projednávání právních předpisů v Legislativní radě vlády, které se dotýkají výkonu advokacie.

Ke zkvalitnění advokátního stavu se ministr Chvojka snaží přispět i v rámci normotvorby, v rámci zákonodárce. Za zmínku zcela jistě stojí i poslední novela zákona o advokacii, která přináší pravidla pro bezplatnou právní pomoc, nová pravidla související se zkvalitněním přípravy na povolání advokáta, posiluje pravomoci České advokátní komory a přináší další změny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dušek (Svobodní): Senát venkovu nepřeje, není schopný ani kompromisu

22:10 Dušek (Svobodní): Senát venkovu nepřeje, není schopný ani kompromisu

Nedávno projednával senát návrhy na možnost změn tzv. Protikuřáckého zákona. Ty vznikly na základě p…