Ministr Dienstbier: Jak chce vláda naplnit slib vyššího zastoupení žen, když neschválila novelu zákona?

1. 7. 2015 17:19

Vláda neschválila novelu volebního zákona, která měla za cíl zvýšení zastoupení žen na kandidátkách pro parlamentní a krajské volby.

Ministr Dienstbier: Jak chce vláda naplnit slib vyššího zastoupení žen, když neschválila novelu zákona?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

Z celkových sedmnácti členů vlády podpořilo novelu pouze osm ministrů, všichni za ČSSD. Ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, který novelu předložil společně s ministrem vnitra Milanem Chovancem, odmítnutí vlády mrzí a zdůrazňuje, že je překvapen, že ačkoli návrh podpořily jak lidovecké ženy, tak evropská komisařka za ANO, Věra Jourová, jejich ministři hlasovali proti. „Ve vládní strategii do r. 2020, která byla schválena jednomyslně, máme jasně stanoveno 40% zastoupení žen. Když nyní nebyla novela schválena, zajímalo by mě, jakou cestou chce vláda tuto strategii naplnit. A o tom je třeba debatovat,“ řekl ministr Dienstbier po jednání.

Podrobnosti k zákonu:

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů.

Návrh zákona měl za cíl zvýšení zastoupení žen v politice. Novela zákona požadovala, aby na kandidátních listinách byla obě pohlaví zastoupena alespoň ze 40 % a aby na prvních dvou místech kandidátní listiny byl zastoupen muž i žena. Sankcí za nesplnění této podmínky mělo být snížení příspěvku na mandát poslankyně nebo poslance či členky nebo člena zastupitelstva kraje o 30 %.

Novela volebních zákonů reagovala na dlouhodobé nízké zastoupení žen ve volených orgánech. V Poslanecké sněmovně činí zastoupení žen jen 19,5 %, v zastupitelstvech krajů 19,9 % a ČR v tomto ohledu patří k nejhorším evropským zemím. Pravidla pro zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách zavedla např. Francie, Belgie, Slovinsko, Irsko či Polsko. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jůzl (KDU-ČSL): Velkorysí lidé ještě žijí

22:30 Jůzl (KDU-ČSL): Velkorysí lidé ještě žijí

O naší společnosti se občas říká, že je zaměřená jen na zisk a obchod. O to víc pak vynikne a potěší…