Ministr Hamáček: Policisté a celníci získají právo vyžadovat zaplacení neuhrazené pokuty

18.08.2020 18:26

Vláda schválila novelu zákona o policii a celní správě, která umožní vyžadovat při silniční kontrole zaplacení dosud neuhrazené pokuty z dřívější doby. V případě, že tak řidič neučiní, bude mu možné zabránit v pokračování cesty.

Ministr Hamáček: Policisté a celníci získají právo vyžadovat zaplacení neuhrazené pokuty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Návrh Ministerstva vnitra a Ministerstva financí má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu a respekt k dodržování právních předpisů.

Důvodem předložení novely zákona je dlouhodobě nedostatečná vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do tzv. dělené správy k vymožení. „Neuhrazených pokut, které policisté udělili a předali Celní správě k vymožení, je téměř 60 %. Problém je především s cizinci, kteří páchají přestupky opakovaně a u kterých jsou pokuty prakticky nevymahatelné. To je ale neakceptovatelné. Proto nyní přicházíme s návrhem, který situaci umožní efektivně řešit,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

V případě, že policisté a celníci při kontrole vozidla zjistí, že majitel nezaplatil dříve pravomocně uloženou pokutu dle zákona o silničním provozu, silniční dopravě nebo pozemních komunikacích, budou moci požadovat její uhrazení na místě, a to v hotovosti či platební kartou. Pokud tak provinilci neučiní, policisté a celníci získávají právo zadržet registrační značky vozidla nebo pomocí technického prostředku (tzv. botičky) zabránit odjezdu vozidla. Týká se to i neuhrazených pokut za přestupky uložené obecními úřady s rozšířenou působnost, které mají s vymahatelností podobné problémy.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka novela zákona v důsledku lepší vymahatelnosti sankcí za dopravní přestupky zajistí i vyšší míru dodržování pravidel silničního provozu a tím zvýší bezpečnost na silnicích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…