Ministr Herman: Všichni víme, že filmový materiál musíme chránit před vlivy prostředí

19. 6. 2017 5:30

Daniel Herman se zúčastní otevření nového depozitáře Národního filmového archívu.

Ministr Herman: Všichni víme, že filmový materiál musíme chránit před vlivy prostředí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Slavnostní otevření nového depozitáře NFA se uskuteční v pondělí 19. 6. 2017 od 10 hodin za přítomnosti Daniela Hermana, ředitele NFA Michala Breganta, hejtmanky Středočeského kraje a zástupců obce Hradištko.

Stavba depozitáře byla financována z programu Péče o národní kulturní poklad a nachází se  v obci Hradištko v okrese Praha-západ na parcele stávajících depozitářů NFA ze 70. a 90. let.  Na 1 820 m2 zastavěné plochy a 21 500 m3 obestavěného prostoru bude uschováno až 100 miliónů metrů filmu. Nový depozitář  poskytne bezpečné útočiště především nehořlavým barevným filmům československé a české kinematografie, a to od padesátých let po současnost. Uloženy zde budou ale také zabezpečovací materiály ke starším snímkům na nehořlavých materiálech, mimo jiné k filmům Hermíny Týrlové, Jiřího Trnky nebo Karla Zemana. V ochranném prostředí bude uloženo na 45 000 rozmnožovacích materiálů a 15 000 vzácných kopií. Kromě filmů se do depozitáře stěhují i písemnosti, plakáty a skleněné fotografické negativy.

„Národní filmový archiv patří k nejstarším a nejdůležitějším filmovým archivům na světě jak rozsahem tak  i velikostí  a významem  jeho sbírek a fondů. Všichni víme, že filmový materiál musíme chránit před vlivy prostředí, a tomu  nové  řešení  budovy odpovídá. Jsem přesvědčen, že nový depozitář umožní v těch nejprofesionálnějších podmínkách uchovat pro budoucnost naše úžasně rozmanité filmové dědictví,“ řekl ministr kultury Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dolínek (ČSSD): Praha dá miliony na opravy sportovišť

20:16 Dolínek (ČSSD): Praha dá miliony na opravy sportovišť

Rada h. m. Prahy dnes schválila přidělení mimořádné finanční podpory v oblasti sportu na odstranění …