Ministr Jurečka: Chceme obnovit obchod s Ghanou a posílit možnosti v Etiopii

21.07.2017 19:47

Jednáním s ghanským ministrem potravin a zemědělství Owusu Afriyie Akoto dnes ministr zemědělství Marian Jurečka zahajuje pětidenní podnikatelskou misi v Africe. Navštíví při ní také Etiopii. Cílem cesty je rozšířit obchodní spolupráci s oběma zeměmi a přiblížit českým podnikatelům možnosti obchodu v subsaharské Africe.

Ministr Jurečka: Chceme obnovit obchod s Ghanou a posílit možnosti v Etiopii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Jednání v Ghaně se budou týkat například investičních možností zapojení do obnovy výrobních celků dodávaných v minulosti československými firmami do této země. V Etiopii bude ministr Jurečka s ministrem zemědělství a přírodních zdrojů Eyasu Abraha Alle hovořit mimo jiné o spolupráci v oblasti životního prostředí.

„V Ghaně vidím mnoho příležitostí pro oživení dlouholeté tradice, kdy se do této země dovážely různé výrobní celky, například vybavení pro cukrovary, koželužny či závody na výrobu zemědělských strojů. Jsem rád, že můžeme se zástupci zemědělství obou zemí probrat aktuální obchodní vztahy. Na všech stranách je zájem o navázání dalších kontaktů, a to mě těší. Podporuji úsilí o spolupráci mezi českými a tamními výrobci potravin, zemědělských komodit, technologií na zpracování potravin a zemědělských technologií,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Ministr Jurečka se při pracovní cestě do Afriky setká rovněž s ghanským a etiopským prezidentem.

Dnes ministr vystoupil na podnikatelském semináři, na programu má rovněž jednání na ghanském ministerstvu financí. Zítra navštíví provoz na zpracování ovoce a prohlédne si ananasovou plantáž.

V Etiopii vystoupí Marian Jurečka na podnikatelském semináři. Kromě jednání s jeho etiopským protějškem se setká i s ministrem hospodářského zvířectva a rybolovu Fikadu Beyene, navštíví také farmu Alema Farm. Předmětem jednání v Etiopii budou kromě jiného možnosti obchodní a investiční spolupráce v rozvoji živočišné výroby, zařízeních pro chov hospodářských zvířat, v oblasti výživy a ochrany rostlin, cukrovarnictví, pivovarnictví nebo zpracování mléka.

Česká delegace chce také seznámit etiopskou a ghanskou stranu se strategií pro zadržování vody v krajině a nabídnout zkušenosti s touto problematikou.

Etiopie je důležitým partnerem USA i EU. Počátek vzájemných hospodářských a obchodních vztahů ČR a Etiopie spadá do období po první světové válce. Hlavní položkou českého dovozu je káva, zelenina a suroviny rostlinného původu, obuv a kůže. Ve vývozu převládají nezemědělské položky, proto je v této oblasti vhodné využít potenciál a navázat nové vztahy. Mezi ČR a Ghanou zůstává mnoho prostoru pro nové investiční příležitosti, které by obnovily ty z minulého století. Nejdůležitější českou položkou na ghanském trhu je obuvnický závod v Kumasi nebo spolupráce s českou firmou zabývající se zemědělskou technikou a projektem pro rozvoj malých farmářů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace