Ministr Mládek: Hovořili jsme na téma přetoků elektřiny z Německa, které zatěžují polskou i českou síť

5. 2. 2016 19:11

Ministr Jan Mládek jednal v Polsku o energetických tématech a budoucnosti černouhelného hornictví.

Ministr Mládek: Hovořili jsme na téma přetoků elektřiny z Německa, které zatěžují polskou i českou síť
Foto: Hans Štembera
Popisek: ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na své pracovní cestě do Polské republiky dnes jednal s několika předními představiteli polské vlády. Do zahraničí ministra Mládka doprovázela náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská a vládní zmocněnec pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Jiří Cienciala.

Ve Varšavě se ministr Jan Mládek setkal s místopředsedou vlády a ministrem rozvoje Mateuszem Morawieckim, ministrem energie Krzysztofem Tchórzewskim, prezidentem Polské národní banky Markem Belkou a s náměstkem ministra státního majetku Henrykem Baranowskim.

„S ministrem energie Krzystofem Tchórzewskim jsme diskutovali celou řadu odborných témat, která mají naše země společná. Hovořili jsme o problematice přetoků elektrické energie z Německa, které zatěžují polskou i českou přenosovou soustavu. Diskutovali jsme otázku plynovodu STORK II a možnosti další diverzifikace tras produktovodů a posílení energetické bezpečnosti obou zemí. Skutečně důležitým tématem je pro obě země budoucnost černouhelného hornictví a budoucnost těžebního průmyslu. Hovořili jsme i o jaderné energetice a dalších energetických tématech. Místopředsedu vlády Mateusze Morawieckého i ministra Krzystofa Tchórzewského jsem pozval na další jednání do Prahy," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po dnešním jednání ve Varšavě.

S polskými představiteli hovořil ministr Jan Mládek mj. i na téma Průmyslu 4.0.

Aktuálním tématem pro obě země je těžební průmysl. Polská vláda má díky vlastnickým poměrům větší možnost ovlivnit budoucnost těžby černého uhlí než česká vláda, ale nízké ceny uhlí na trzích citelně zasáhly obě země. „Otevřeli jsme otázku společného postupu při prosazení případného prodloužení termínu ukončení útlumu těžby, který mohou za určitých podmínek podpořit vlády jednotlivých zemí v Evropské unii a případně i Evropská unie prostřednictvím Evropského globalizačního fondu, o pět let,“ uvedl vládní zmocněnec pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Jiří Cienciala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…