Ministr Pelikán: ČR se chce připojit k mnohostranným úmluvám co nejdříve

21. 4. 2017 18:35

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se dnes setkal s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjornem Jaglandem. Jednání se uskutečnilo v kontextu nadcházejícího českého Předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy v průběhu letošního roku.

Ministr Pelikán: ČR se chce připojit k mnohostranným úmluvám co nejdříve
Foto: JUDr. Pelikán
Popisek: JUDr. Robert Pelikán

„V předchozích letech se Česká republika dostala na nelichotivý seznam zemí, které dosud nepřistoupily k některým významným mnohostranným úmluvám Rady Evropy. Tím jsme zbytečně ohrozili svou důvěryhodnost na poli lidských práv a boje proti terorismu. Ujistil jsem generálního tajemníka Jaglanda, že mou dlouhodobou ambicí je připravit většinu dotčených smluv k podpisu nebo ratifikaci ještě v tomto roce“, zdůraznil ministr. Do konce tohoto roku by se Česká republika chtěla připojit k Úmluvě proti obchodování s lidskými orgány nebo Úmluvě rady Evropy o prevenci terorismu.

Ministerstvo spravedlnosti spravuje řadu významných témat, jež si Rada Evropy vytyčila jako své priority v oblasti lidských práv, boje proti korupci a nezávislosti soudnictví. Ministr spravedlnosti představil generálnímu tajemníkovi Rady Evropy tři akcenty, jimž se hodlá v rámci Předsednictví věnovat. Řešení celoevropského problému detence migrujících dětí v rozporu s lidskoprávními zárukami se bude věnovat mezinárodní konference na vysoké úrovni v září 2017 v Praze.

Následovat bude konference, která bude rekapitulovat dodržování protikorupčních závazků členskými státy, včetně protikorupčních opatření v České republice, a to zejména ve vztahu ke členům Parlamentu, soudcům a státním zástupcům. Již v červnu se v Brně uskuteční mezinárodní konference představitelů nejvyšších soudních instancí z evropských zemí, která se bude věnovat otázce závaznosti soudních rozhodnutí, včetně autority rozsudků Evropského soudu pro lidská práva.

Na okraj jednání se oba účastníci věnovali aktuálním problémům právního státu a ochrany lidských práv v Evropě. V podmínkách České republiky pak byla zvláště diskutována restriktivní novela zákona o pobytu cizinců, která nyní prochází legislativním procesem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Výsledek přepočtu hlasů je pro mě závazkem

16:48 Kupka (ODS): Výsledek přepočtu hlasů je pro mě závazkem

Komentář místopředsedy ODS Martina Kupky k výsledku přepočtu volebních hlasů Nejvyšším správním sou…