Ministr Pelikán: Návrh zákona o státním zastupitelství je průlomový, posiluje boj s hospodářskou kriminalitou

29.09.2015 18:43

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes veřejně představil návrh nového zákona o státním zastupitelství, který má tři hlavní cíle: posílení boje s nejzávažnějšími typy ekonomické kriminality a korupcí, posílení nezávislosti a zároveň odpovědnosti státních zástupců a zajištění transparentnosti soustavy státního zastupitelství. Nový zákon je ve fázi po projednání s koaličními partnery a zapracování připomínek, v této podobě bude předložen vládě.

Ministr Pelikán: Návrh zákona o státním zastupitelství je průlomový, posiluje boj s hospodářskou kriminalitou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Pelikán

„Zákon počítá se zřízením protikorupčního speciálu, který bude stíhat korupci, hospodářské trestné činy nad 250 milionů korun, trestné činy v oblasti zadávání veřejných zakázek a v oblasti insolvenčního řízení,“ představil jeden z pilířů návrhu Robert Pelikán.

Státní zástupci budou mít podle ministra nově více nezávislosti a zároveň více odpovědnosti. „Zákon omezuje například vydávání tzv. negativních pokynů. To zamezí zametání případů pod koberec, k čemuž mohlo do současnosti někdy docházet,“ doplnil ministr. Organizační norma ale zároveň nově zavádí kárnou odpovědnost vedoucích státních zástupců, která bude řešit jejich potenciální manažerská selhání.

Návrh zákona počítá se zprůhledněním celé soustavy státních zastupitelství: počítá s méně články soustavy, čehož bude dosaženo zrušením vrchních státních zastupitelství, výběrovými řízeními na místa vedoucích státních zástupců či omezením doby působení vedoucích státních zástupců na sedm let. Navíc odvolání vedoucího státního zástupce bude možné pouze prostřednictvím kárného řízení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…