Ministr Petříček: Investice do pomoci v Africe je příležitostí k posílení dobrého jména českých firem

14.01.2021 16:57

Česko pomohlo v průběhu loňského roku se zvládáním pandemie africkým zemím, a to hlavně v oblasti Sahelu a Afrického rohu. Tyto země představují strategické partnery pro bezpečnost v Evropě i Česku.

Ministr Petříček: Investice do pomoci v Africe je příležitostí k posílení dobrého jména českých firem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Jedním z důsledků pandemie koronaviru jsou totiž vedle komplikací ekonomických a sociálních, také problémy bezpečností. 100 milionů korun, které na pomoc vyčlenila vláda, putovalo zejména na pomoc se zdravotní péčí.

České zastupitelské úřady ve spolupráci s vybranými africkými zeměmi připravily návrhy deseti projektů, které měly dodat zdravotnická zařízení a vybavení do Etiopie, Ghany, JAR, Maroka, Nigérie, Tuniska a Zambie. „Tato investice do pomoci v Africe je zároveň příležitostí, jak posílit dobré jméno českých firem na trzích mimo Evropu a navázat třeba i dlouhodobější obchodní partnerství,“ okomentoval detaily Programu Afrika ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Pandemie zhoršuje situaci v řadě afrických zemí, které jsou dlouhodobě destabilizovány probíhajícími konflikty a patří mj. k původcům nebo tranzitním zemím migrace do EU. Pozornost proto MZV věnovalo i zemím centrálního Sahelu, kde se humanitární situace v průběhu roku 2020 velmi rychle zhoršovala.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 14. 1. 2021)

44%
49%
hlasovalo: 15396 lidí

Česko proto 30 miliony korun podpořilo humanitární projekty v Mali a Nigeru, kde neziskové organizace ADRA a Člověk v tísni pomáhají venkovskému obyvatelstvu s obživou. Proti hladu a dětské podvýživě se v této oblasti snaží bojovat i organizace UNICEF a ICRC, jimž ČR poskytla dalších 30 milionů korun na konkrétní pomoc v terénu.

Šíření nového koronaviru s sebou ale také přineslo nárůst dezinformací a konspiračních teorií. „Podpora šíření a přístupu k objektivním a nezávislým informacím je důležitá všude na světě. Neslouží jen v boji proti důsledkům pandemie, ale obecně k rozvoji a stabilitě společnosti v daném státě. Proto jsme podpořili mimo jiné také rozhlasové vysílání v zemích Sahelu," dodal šéf české diplomacie. MZV prostřednictvím renomované švýcarské nadace Hirondelle 2,7 miliony korun přispělo na nezávislé rozhlasové vysílání v nejvíce destabilizovaných oblastech Sahelu, Nigeru a Burkině Faso.

V důsledku politických událostí v Etiopii a jejich bezprostředních dopadů na okolní země, mezi které patří i nárůst uprchlíků, byla pomoc zaměřena rovněž na oblast Afrického rohu. Skrze UNHCR také Česko přispělo 10 miliony korun ženám v etiopských uprchlických táborech, mj. peníze sloužily k ochraně před sexuálním násilím.

Pět milionů korun Česko poslalo také na pomoc lidem, které zasáhly záplavy v Súdánu a na obnovu těchto lokalit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

4:32 Hájek (STAN): Nejúrodnější půda se už nebude plošně měnit v parcely pro obchoďáky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ochraně půdy.