Ministr Richard Brabec v Marakéši: Česká republika splní své závazky ke snižování emisí skleníkových plynů

19.11.2016 14:51

V Maroku se konal klimatický summit COP 22. Po více než týdenním vyjednávání delegací do Marakéše přijeli hlavy států a ministři.

Ministr Richard Brabec v Marakéši: Česká republika splní své závazky ke snižování emisí skleníkových plynů
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Zároveň v rámci plenárního zasedání každý stát deklaruje, jak plní své závazky např. v oblasti snižování emisí skleníkových plynů vůči Pařížské dohodě, která vstoupila v platnost 4. listopadu 2016 (více zde: http://mzp.cz/cz/news_161103_klima_dohoda). Ministr životního prostředí Richard Brabec ve svém projevu za Českou republiku vyzdvihl závazek ČR ke snížení emisí skleníkových plynů o minimálně 40% oproti roku 1990 do roku 2030, kdy pomoci k naplnění tohoto závazku mají zejména opatření v oblasti energetiky, posilování energetické účinnosti (např. díky programu Nová zelená úsporám nebo OPŽP 2014-2020), opatření v zemědělství, dopravě (např. skrze podporu alternativních pohonů v dopravě na tomto odkazu ad.).

Projev ministra Brabce (PDF, 74 kB)

K aktuálnímu stavu ministr Brabec dodává: „Vyjednávání v Marakéši nejsou nijak jednoduchá. Pařížská dohoda vstoupila v platnost poměrně rychle a do dnešního dne ji ratifikovalo 110 států z celkových více než 190, což je obrovský úspěch, na druhou stranu takovou rychlost nikdo neočekával. Obecně se počítalo s tím, že se nejprve postupně vyjednají detaily naplňování Pařížské dohody, zejména jakým způsobem měřit závazky snižování emisí jednotlivých států, jak zajistit financování snižování emisí a adaptace vůči negativním dopadům změny klimatu a kdo přesně a v jaké výši bude přispívat. Ne všechny státy jsou totiž tak jako Česká republika připraveny své závazky ke snižování emisí skleníkových plynů okamžitě plnit. Dosáhnout přijatelného kompromisu je tak pochopitelně zdlouhavé a obtížné. Přesto je tady v Marakéši zřejmé, že mají státy velkou vůli se dohodnout na kompletně nových pravidlech, a to nejpozději do roku 2018. Pro Českou republiku je nyní klíčová ratifikace Pařížské dohody, která se ve Sněmovně začala projednávat minulý týden, abychom se mohli co nejdříve zařadit mezi ostatní státy, které ratifikací Pařížské dohody deklarují svůj jednoznačný postoj a závazek vůči omezení nárůstu průměrné globální teploty.“

Světová meteorologická organizace (WMO) mimo jiné v pondělí zveřejnila předběžné údaje o oteplení planety za rok 2016, který bude zřejmě nejteplejším v historii od počátku měření koncem 19. století. Průměrná globální teplota je letos 1,2 stupně nad úrovní před průmyslovou revolucí (na tomto odkazu). Jedním z cílů Pařížské dohody je právě udržení průměrné globální teploty pod 2 stupni Celsia ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…