Ministr Stropnický: Dělostřelecká posádka v Jincích je perspektivní

3. 2. 2016 7:33

Ministr obrany Martin Stropnický v doprovodu 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálporučíka Jiřího Balouna zavítal do Jinců, kde sídlí 13. dělostřelecký pluk.

Ministr Stropnický: Dělostřelecká posádka v Jincích je perspektivní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Pluk vznikl jako nástupce 13. dělostřelecké brigády k 1. prosinci 2013 a je podřízeným útvarem Pozemních sil Armády České republiky. Jeho hlavním úkolem je zajištění palebné podpory pro mechanizované útvary. Příslušníci útvaru působili i v zahraničí – například v misi KFOR a MNF – I. V současné době jednotlivci doplňují misi v Afghánistánu. Hlavním palebným prostředkem pluku je samohybná kanonová houfnice DANA.

Ministra s doprovodem přivítal velitel pluku plukovník gšt. Jan Třináctý, který posléze hosty seznámil s historií, strukturou i schopnostmi zdejších dělostřelců. Uvedl, že i když je útvar naplněn lidmi jen na necelých šedesát procent, situace se s rekruty pomalu lepší.

„Dělostřelci mají v Jincích i po zrušení vojenského újezdu v Brdech budoucnost a jsou důležitou součástí české armády. Je zde řada odborníků, kteří získali i díky účasti v zahraničních misích velmi dobré renomé. Musíme udělat vše pro to, aby se nejen zde v Jincích stabilizovaly počty lidí, kteří jsou ochotní sloužit této republice,“ uvedl ministr Stropnický a zmínil také, že v Jincích bude potřeba investovat do lepšího zázemí pro vojenské profesionály.

Během návštěvy ministr obrany položil smuteční kytici k památníku rotného Mariana Mutla, který v září 2013 podlehl těžkému zranění, jež utrpěl při cvičení ve vojenském prostoru v šumavských Boleticích.

- Dnem 1. ledna 2016 nabyl účinnosti zákon č. 15/2015 Sb., o zrušení vojenského újezdu Brdy, o stanovení hranic vojenských újezdů, o změně hranic krajů a o změně souvisejících zákonů (zákon o hranicích vojenských újezdů.). Ve stejný den, 1. ledna 2016, bylo zřízeno posádkové cvičiště 13. dělostřeleckého pluku.

- Cvičiště je tvořeno výcvikovými zařízeními se soubory střelnic, cvičišť, ubytovacích objektů vojsk, tankových cest, pozemních komunikací, ostatních účelových zařízení a pozemků nacházejících se v uzavřeném prostoru cvičiště, které je vymezeno účelovou komunikací Ohrazenice – háj. Krejčovka – háj. Na hlíně – Zájezdek – U paní Lídy – Obecnice – a po hranici bývalého vojenského újezdu okolo kasáren zpět do Ohrazenic. Mimo něj: VŠZ Valdek, letiště Hejlák, tábořiště Křešín, prostor palebných postavení Felbabka, Podluhy, Sýkorka – pravá (Mařena), Krejčovka a řidičské cvičiště Hrachoviště.

- Dnem 1. ledna 2016 na celém území bývalého vojenského újezdu Brdy byla zřízena Chráněná krajinná oblast Brdy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…