Není to novinka, která by se objevila jako blesk z čistého nebe. Už v lednu 2015 nabyl účinnosti zákon o kybernetické bezpečnosti, na něj navázala vládou schválená Národní strategie kybernetické bezpečnosti na období 2015–20. Podle obou dokumentů je NBÚ gestorem kybernetické bezpečnosti a Vojenské zpravodajství kybernetické obrany.
Proč Vojenské zpravodajství? Stejně jako armáda brání územní celistvost naší země, je jeho úkolem bránit kybernetický prostor České republiky před napadením. Musíme chránit naši klíčovou infrastrukturu, tedy elektrárny, strategické průmyslové podniky, banky anebo nemocnice, před napadením.
Nikdo se přece nechceme dožít chaosu, kdy jsou z provozu vyřazeny například elektronické bankovní systémy, na nichž je závislý provoz celé ekonomiky. Nejen že bychom nemohli použít své platební karty a většině z nás by po několika dnech došla hotovost, ale zřejmě by brzy zkolabovalo i zásobování obchodů zbožím.
Na takové riziko upozorňuje i Česká bankovní asociace, která zabezpečení kybernetického prostoru prostřednictvím svého prezidenta Pavla Kavánka, se kterým jsem na toto téma minulý týden jednal, podporuje.
Úkolem zpravodajců bude – zjednodušeně řečeno – hlídat pomocí technických prostředků datové toky. A to tím nejúčinnějším způsobem, tedy monitorováním klíčových přístupových bodů, kterými do ČR proudí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV