Ministr Ťok: Nařídil jsem přísnější kontrolu alkoholu kvůli strojvůdci, který usmrtil na přejezdu dva lidi

23. 3. 2016 4:32

Pondělní tragická srážka nákladního vlaku s automobilem v Golčově Jeníkově ukázala na nedostatečnou kontrolu alkoholu u strojvůdců soukromých nákladních dopravců.

Ministr Ťok: Nařídil jsem přísnější kontrolu alkoholu kvůli strojvůdci, který usmrtil na přejezdu dva lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Nehoda na přejezdu s vypnutým zabezpečovacím zařízením si vyžádala dvě oběti. Ministr dopravy proto nařídil přísnější režim kontrol na železnici.

„Drážní inspekci i Drážnímu úřadu dám za úkol, aby zintenzivnily své kontroly strojvedoucích i ostatních klíčových zaměstnanců v provozu. Pokud by to mělo zvýšit bezpečnost provozu, zasadím se o to, aby obě instituce mohly opět vykonávat i neohlášené, preventivní kontroly, bez nutné součinnosti se zaměstnavatelem. Podobné případy se nemohou opakovat,“ řekl ministr Dan Ťok.

Obecně platí, že každý dopravce musí zajistit takové podmínky, aby železnice byla bezpečná. V praxi ale Drážní úřad, Drážní inspekce ani Správa železniční dopravní cesty nemohou provádět namátkové kontroly, respektive probíhají pouze ve spolupráci se zaměstnavatelem, například jeho přivoláním na místo s žádostí o provedení kontroly.

„Je na každém dopravci, aby zajistil bezpečnost dopravy a aby jeho zaměstnanci nastupovali do práce nejen odpočatí, ale samozřejmě střízliví. Od dopravců na železnici, včetně soukromých, si proto vyžádám podrobné informace o tom, jak zajišťují preventivní kontrolu alkoholu u svých zaměstnanců,“ dodal ministr Ťok.

Příčinu nehody zjišťuje Drážní inspekce. Podle prvních zjištění bylo přejezdové zabezpečovací zařízení vypnuto z činnosti a závory v okamžiku srážky byly zvednuty. Přestože strojvedoucí byl o vypnutí přejezdu informován, nepřizpůsobil tomu svou jízdu a nehodě nedokázal zabránit. Dechová zkouška na alkohol u strojvedoucího byla pozitivní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…