Ministryně Marksová: Každý člověk chce žít v prostředí, které zná a které si může uzpůsobit podle svých představ

03.07.2016 22:47

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ústavem sociální práce Univerzity Hradec Králové pořádá mezinárodní vědeckou konferenci XIII. Hradecké dny sociální práce, která proběhne 23. a 24. září 2016 již tradičně na půdě univerzity. Pro letošní rok bylo zvoleno téma Podpora člověka v jeho přirozeném prostředí, zájemci o aktivní účast se mohou hlásit už nyní.

Ministryně Marksová: Každý člověk chce žít v prostředí, které zná a které si může uzpůsobit podle svých představ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

„Každý člověk chce být mezi svými blízkými, v prostředí, které zná, a které si může uzpůsobit podle svých představ. Ministerstvo práce a sociálních věcí se proto snaží umožnit žít doma i lidem s tím nejtěžším postižením. Připravovaná konference má dát prostor odborníkům, aby diskutovali o tom, jak to udělat nejlépe,“ vysvětlila zaměření konference ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Díky transformaci služeb už spousta lidí nežije v ústavech 

MPSV podporuje transformaci sociálních služeb dlouhodobě, od roku 2007. Od této doby do letošního května bylo díky ní zcela uzavřeno třináct ústavních zařízení. Zatímco v roce 2007 žilo v ČR v domovech pro osoby se zdravotním postižením 16 638 lidí (včetně dětí), loni to bylo 12 612 lidí a jejich počet se i nadále postupně snižuje. 

Díky projektům MPSV přešlo z ústavních zařízení 1563 lidí se zdravotním postižením do běžného prostředí, z toho 255 do rodiny nebo vlastních domácností, a dalších 1308 do sociálních služeb komunitního charakteru. 

V současnosti předložilo dvanáct organizací své projekty do Operačního programu Zaměstnanost, aby začalo nebo pokračovalo s transformací. Do výzvy č. 37 bylo předloženo celkem 21 projektů, do výběrové komise jich prošlo 12 a všechny byly schváleny v celkové výši téměř 44 milionů Kč. 

Zásadním tématem konference bude právě transformace sociálních služeb, která usiluje o navrácení uživatelů pobytových sociálních služeb do společnosti. Odborné příspěvky se budou věnovat správnému nastavení sociálních služeb a jejich přeměny, významu rodiny v péči o člověka s postižením, problematice péče o lidi s duševním onemocněním i vzdělávání a kvalifikaci sociálních pracovníků. Prezentovat svou práci v jedné z devíti připravovaných sekcí mohou nejrůznější zájemci z řad odborníků. „Přihlásit se k aktivní účasti na konferenci může každý, a to až do 20. července. Poté budou garanti jednotlivých sekcí vybírat ty nejvhodnější příspěvky,“uvádí za organizační výbor Jan Vrbický. 

Letošní setkání odborníků navazuje na tradici mezinárodních vědeckých konferencí Hradeckých dnů sociální práce pořádaných Ústavem sociální práce Univerzity Hradec Králové. „Letošní konference bude úžeji zaměřena. Přesto i toto téma otevře jistě nejednu diskusi o etice, správném přístupu k lidem, kteří potřebují podporu, i o lidech, kteří tuto podporu poskytují,“ uvádí ředitelka Ústavu sociální práce Zuzana Truhlářová. 

Konference bude realizována díky projektu Život jako každý jiný, jenž je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Více informací o konferenci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Až do posledního Ukrajince

16:21 David (SPD): Až do posledního Ukrajince

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývoji vojenského konfliktu na Ukrajině