„V areálu kláštera premonstrátů byl odveden velký kus práce. Evropské dotace do obnovy kulturního dědictví České republiky jsou zde v Teplé opravdu vidět. Věřím, že klášter přitáhne velké množství nových návštěvníků, nejen z řad turistů, ale i z řad žáků a studentů základních, středních a uměleckých škol. Teplá se tak může stát inspirací pro jiné národní kulturní památky, které již mohou připravovat vlastní projekty do Integrovaného regionálního operačního programu. Přeji tomuto projektu, aby se stal vzorovou ukázkou toho, jak vrátit památkám předešlou krásu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Po dopoledním ceremoniálu následovalo odhalení pamětní desky a slavnostní přestřižení pásky před průjezdem u hlavního vstupu do areálu kláštera. Odpoledne se Karla Šlechtová zúčastnila také závěrečné konference mapující nejzajímavější archeologické nálezy i inovativní metody revitalizace a restaurování památkového objektu, které zde byly v rámci projektu využity.
Na obnovu klášter musel čekat dlouhých 50 let
Klášter premonstrátů v Teplé patří k nejvýznamnějším památkám v České republice a na obnovu musel čekat dlouhých 50 let. Ta začala v roce 2009 a zaměřila se na rekonstrukci nejcennějších částí. Rok před tím byl prohlášen klášter národní kulturní památkou. Cílem projektu bylo také vytvoření moderního otevřeného prostředí pro širší spektrum nekomerčních kulturních a vzdělávacích aktivit. V nově rekonstruovaných prostorách vzniklo například kulturně-vzdělávací středisko „Hroznatova akademie“, které se široké veřejnosti postupně otevře od 1. 7. 2015.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV