Míth (ODS): Kurz jako příklad populisty?

24. 10. 2017 9:51

Úspěch rakouských lidovců je příklad hodný následování pro všechny tradiční strany.

Míth (ODS): Kurz jako příklad populisty?
Foto: ODS
Popisek: Jaroslav Míth

Nevěřil jsem svým očím a uším, když jsem sledoval reakce médií a levicových politiků na volební úspěch rakouských lidovců, které vede mladý Sebastian Kurz. Místo slov chvály a obdivu jsem musel číst a poslouchat hysterické výkřiky o vítězství „populismu“, „extrémní pravice“ a podobná klišé. Přitom rakouští lidovci jako v podstatě jediná z evropských tradičních stran vyhrála volby a oproti předchozím volbám navíc posílila.

Například v Nizozemsku na jaře naprosto odpadli socialisté. To samé se stalo před nedávnem německé SPD, která dosáhla svého nejhoršího poválečného výsledku a na východě země dokonce prohrála s Alternativou pro Německo. To samé se mezitím přihodilo francouzské pravici i levici. Německá CDU v čele se zmatkující Angelou Merkelovou sice dokázala zvítězit, ale její volební zisk byl pro křesťanské demokraty druhý nejhorší od konce války. Vždyť Kurzovi se i přes jeho mládí a nevelkou zkušenost podařilo to, o co marně usilovala politická matadorka Merkelová a její kolegové ve Francii. Lidovci díky Kurzovi zůstali sami sebou a i přes koalici s nepopulárními socialisty získali o 7% více než u voleb před čtyřmi lety.

Co by za to dala Merkelová? A upřímně řečeno, co by za to dala moje ODS, kdyby po víkendovém sečtení volebních hlasů dostala 14,5%? Jenže Kurz se neprezentuje jako nadšený eurohujer a dovolil si uvažovat o koaliční spolupráci s démonizovanými Svobodnými. Kombinace obojího z něj dělá v očích salonních levičáků v médiích i politice personu non grata. Jako obvykle straší veřejnost před "baby Hitlerem“ a absolutně tak dehonestují rozhodnutí stovek tisíc rakouských voličů, kteří rozhodli projevit svůj názor v demokratických volbách.

Kurzův úspěch budiž návodem pro všechny tradiční strany, jak se dostat zpátky do sedla. Chce to více naslouchat voličům a nebát se, že za to v médiích slíznete nálepku „populista“. Chce to se s lidmi otevřeně bavit o problémech a nestrkat před nimi hlavu do písku. Bez politické korektnosti a bez zaslepenosti multikulturní ideologie. Coby člen ODS a zastupitel na Praze 4 si myslím, že my po této cestě už jdeme. Možná se to plně neprojeví ještě u těchto voleb, ale o budoucnost ODS jako tradiční strany se nebojím. Rakouští lidovci nám předvedli, že to může jít. A ono to také půjde!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Prý jsem jako Čajkovskij

14:53 Zdechovský (KDU-ČSL): Prý jsem jako Čajkovskij

Komentář na facebookovém profilu k zablokování automatického přijetí kontroverzní revize dublinského…