Vzhledem k tomu, že Evropané jsou věřitelé a Řekové jejich peníze nutně potřebují, neb hypotetických ruských, čínských či jiných miliard není prostě dost, existují-li vůbec, je jasné, čí pozice je silnější.
Bude-li vyjednávání mezi Řeckem a jeho věřiteli pokračovat tak, jak se dnes zdá, podaří se řecké vládě zajistit svým voličům stejně jako těm, co je nepodpořili, mnoho let ekonomické mizérie - míle vzdálené od slibů Syrizi.
Věřitelům se zkomplikuje přístup k jejich půjčkám (pohledávky, ale nezaniknou), ovšem ještě horší může být jistá paralýza rozhodování Unie i zpochybnění její robustnosti.Obě strany mohou ztratit hodně a není vyloučeno, že se tak stane. Zdá se totiž, že existují jen dvě řešení, která se ale právě teď nezdají, že se naplňují: ekonomicky racionální řešení je to, kdy Řekové urychleně přijdou s balíkem svých reforem, které se vejdou do rámce, který tamní vlády dříve dohodli s věřiteli. To, že se tamní ekonomika obracela před časem k růstu, tuto cestu usnadnilo. Dnešní řecká vláda ale není sto touto cestou jít. Zda je větší překážkou nekompetence, nepochopení situace Řecka nebo ideologický odpor a situace ve vládní straně se těžko soudí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09