Ohrazení Jana Kellera: Neřekl jsem, že by Češi měli platit vyšší daně

16.05.2014 11:16

Reakce kandidátů do EP Zuzany Brzobohaté a prof. Jana Kellera na informace serveru ParlamentníListy.cz.

Ohrazení Jana Kellera: Neřekl jsem, že by Češi měli platit vyšší daně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Na webu se objevila hrubě překroucená a manipulativní informace o názorech obou kandidátů na daně v České republice. Profesor Keller tuto informaci okomentoval.

„V Plzni jsem hovořil o problematice tzv. daňového dumpingu, při kterém státy vzájemně soutěží o přilákání investorů prostřednictvím snižování firemních daní. Taková soutěž vede mimo jiné k potížím ve financování státu a k úpadku veřejného sektoru.  Nehovořil jsem o tom, že Češi platí nízké daně, ale o tom, že není možné neustále snižovat firemní daně na úkor občanů a omezovat veřejné funkce státu a tím se podbízet investorům.“ 

Profesor Keller pak předložil některá fakta, kterými tuto argumentaci podpořil.

„Složená daňová kvóta v České republice je na úrovni průměru EU, nelze tedy hovořit o extrému. Česká republika však v posledních letech výrazně změnila strukturu daňové zátěže v neprospěch občanů. Zatímco zdanění firem se v EU pohybuje na vyšší úrovni, v Německu je to například 30,2 %, v Rakousku 25% a na Slovensku 23%, Česká republika má se svými 19% čtvrtou nejnižší úroveň firemních daní v Evropě. Naproti tomu DPH je v České republice poměrně vysoké. Německo má dvě sazby, 19 a 7%, Rakousko tři ve výši 20, 10 a 12% a Slovensko dvě, 20 a 10%. Pokud by tedy někdo měl v České republice platit vyšší daně, pak jsou to firmy a nikoliv serverem zmiňovaní Češi. Považuji daňovou a výdajovou zátěž českých občanů již nyní za velmi vysokou. To se ostatně projevuje i ve statistikách, které ukazují, že se Česká republika, na rozdíl například od Slovenska, v posledních několika letech přestala přibližovat průměrné životní úrovni EU.“

Zuzana Brzobohatá k tomu řekla:

„Veřejnosti v České republice řada politiků předkládá dlouhodobě svoji chybnou vizi o zvyšování konkurenceschopnosti prostřednictvím snižování firemních daní. Za posledních 10 let byly tyto daně v České republice sníženy o celých 12 %, aniž by se to nějak viditelně projevilo ve zvýšení konkurenceschopnosti. Konkurenceschopnost je totiž postavena na vzdělanosti, kvalitní infrastruktuře a přehledném a funkčním právním systému, nikoliv na nízkých daních. Výpadky v příjmech státního rozpočtu byly nahrazeny citelným zvýšením DPH, což vedlo k poklesu životní úrovně občanů. Významnou politikou EU je politika koheze, soudržnosti. Této soudržnosti není možné dosáhnout, pokud bude docházet k daňovému dumpingu. To neznamená jednotné daně, ale zavedení minimální sazby daně firem s tím, že vyšší sazba je plně v kompetenci národních parlamentů a může odrážet i rozdílnou historii a potřeby jednotlivých členských zemí."

16. května 2014

Zuzana Brzobohatá, kandidátka do EP

prof. Jan Keller, kandidát do EP

reklama

autor: Jan Keller

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Přehnaně drahá audience premiéra Fialy u amerického prezidenta Bidena

11:04 Paroubek (ČSSD): Přehnaně drahá audience premiéra Fialy u amerického prezidenta Bidena

Základní otázka zní, kolik stojí vstupenka do Bílého domu, sídla amerických prezidentů.