Dnes se na jednání vlády odehrála debata nad takzvaným prokazováním původu majetku. Vládní návrh se nám zdá jako velmi mírná varianta majetkového přiznání, je z našeho pohledu bezzubý, jelikož nikde není dané, kdo bude muset své majetky prokazovat. Pokud to necháme pouze na libovůli finanční úředníka, hrozí nebezpečí, že nad svým kamarádem s jachtou a sporťákem přivře oči. Návrh se také nemá vztahovat na minulost. Nemůžeme přeci zavírat oči nad tím, že se tu desítky let kradlo a udělat za tím tlustou čáru. Přičemž upozorňujeme, že minimálně údaje za posledních 20 let má finanční a katastrální úřad o každém z nás k dispozici, a i v minulosti platila povinnost daně platit a neokrádat stát.
Zavedení institutu majetkového přiznání je jedním z klíčových bodů programu hnutí Úsvit a princip našeho návrhu je jednoduchý a ověřený z mnoha zemí. Občané s majetkem nad 20 milionů korun by podávali majetková přiznání. Příslušné finanční úřady by pak ověřovaly, jestli si svůj majetek mohli pořídit z legálně přiznaných a řádně zdaněných příjmů. Například pokud je někdo státní úředník a má plat v řádu desítek tisíc korun, je velmi podivné, pokud má vilu, 3 auta a jachtu. Všechen majetek, který nelze legálně doložit, má být podle nás zdaněn 100 % daní. V této souvislosti je podle nás potřeba porovnat i dosud odevzdaná daňová přiznání s nabytým majetkem (např. údaje z katastru nemovistostí) i zpětně do minulosti, abychom odhalili všechny zločiny, které se tu na posledních 20 let staly.
Jednání o majetkových přiznáních budou pokračovat. Budeme bedlivě sledovat další přípravu na ministerstvu financí a projednávání na vládě. Naše heslo je jasné: Co si kdo nakradl, musí zase vrátit.
Tomio Okamura – předseda hnutí Úsvit přímé demokracie

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomio Okamura