Ondráček (KSČM): Budoucnost Policie ČR

15. 1. 2016 4:31

Článek analyzuje materiál ministerstva vnitra, který projednala Vláda ČR.

Ondráček (KSČM): Budoucnost Policie ČR
Foto: ksm.cz
Popisek: Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček

Ve středu projednala vláda materiál „Rozvoj Policie ČR v letech 2016-2020“, který předkložil ministr vnitra Milan Chovanec. Jedná se o rozbor bezpečnostní situace a rizik s odkazem na personální a ekonomickou situaci policie. Celkem pravdivě popisuje současný stav Policie ČR, která po „reformách“ předchozích pravicových vlád již není schopna zajistit 24 hodinou dostupnost ve více než čtvrtině obvodních a místních oddělení. Mnoho činností dnes nevykonává nebo vykonává jen ve velmi omezené míře. Problémy však nejsou jen u uniformované a kriminální policie, ale i u speciálních složek poskytujících policii technickou a logistickou podporu.

Policie se stále potýká s odchody zkušených a kvalifikovaných pracovníků, kteří se jen obtížně nahrazují.  Bojovat s novými, sofistikovanými formami kriminality je pak stále obtížnější. Policie dnes veřejně přiznává to, na co již dlouhodobě poukazujeme a co by mělo být velmi varovné. Na úrovni okresů chybí zejména vyšetřovatelé na hospodářskou kriminalitu. Délka vyšetřování se neúměrně protahuje a není prověřována trestná činnost v celé své šíři.  Kriminální policie na všech úrovních prakticky přestala s vlastním vyhledáváním trestné činnosti a jen zpracovává to, co bylo oznámeno. I právě v důsledku toho došlo, paradoxně, ke statistickému snížení registrované kriminality. Programy všech typů prevence byly značně utlumeny.  Nikdo nechce ani pomyslet co by se dělo pokud by došlo k náhlému zhoršení bezpečností situace, např. migrační vlnou velkého rozsahu a nutností znovuzavedení hraničních kontrol, na které nemá policie z dlouhodobé potřeby plnění adekvátní síly ani prostředky. A to mluvíme jen o hraničních kontrolách na silnicích a železnicích nikoli o ostraze státních hranic. 

Smyslem celého materiálu je deklarovat zajištění finančního pokrytí již schváleného navyšování početních stavů policistů v průběhu nadcházejících 5 let. Nabírat nové příslušníky však nebude jen policie, ale i armáda a další ozbrojené sbory, přičemž mladých, fyzicky a psychicky schopných uchazečů je velmi málo a z uchazečů uspěje jen jeden z deseti. Vláda musí zajistit finance nejen na mzdové prostředky pro nové příslušníky, ale i na jejich nezbytné materiálně technické vybavení. Samotná zadávání veřejných zakázek je však další z problémů policie, který výkon služby značně komplikuje.

Policejní služba je, a ve výhledu zhoršující se bezpečnostní situace ještě více bude, povoláním velmi náročným a často i nebezpečným. Vždyť jen za posledních dvacet let zemřelo při výkonu služby více jak 100 příslušníků! Tomu by mělo odpovídat i platové ohodnocení. Po Kalouskově seškrtání platů o 10% v roce 2009 již sice došlo k postupnému navrácení, ale nebyla zohledněna míra inflace a platy všech příslušníků jsou tak oproti roku 2009 v reálném propadu o cca 9%. Cosi o platovém podhodnocení vypovídá i fakt, že při stejných požadavcích na vzdělání, fyzický a psychický stav má nastupující strážník Městské policie v Praze plat o polovinu vyšší než policista. I toto by si vláda měla uvědomit a věc řešit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Šimek navštívil dětskou léčebnu se speleoterapií

7:35 Hejtman Šimek navštívil dětskou léčebnu se speleoterapií

Dětskou léčebnu se speleoterapií v Ostrově u Macochy a městys Svitávku navštívil hejtman Bohumil Šim…