Oplatek (Zelení): Některým sociálním službám v kraji hrozí zánik kvůli nedostatku peněz

15.11.2017 6:36

Ředitelé a ředitelky několika velkých a respektovaných poskytovatelů sociálních služeb zaslali před měsícem náměstkovi jihomoravského hejtmana Marku Šlapalovi dopis. Vyjádřili v něm přesvědčení, že způsob, jakým krajský úřad v reakci na rozhodnutí Vlády ČR přistoupil k navýšení mezd, není spravedlivý. K navýšení totiž došlo jen u některých druhů služeb.

Oplatek (Zelení): Některým sociálním službám v kraji hrozí zánik kvůli nedostatku peněz
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

„Do velké míry kraj peníze využil na dofinancování služeb sociální péče, které na začátku roku byly ve srovnání s ostatními službami pokráceny,“ říká člen sociálně-zdravotní komise Rady Jihomoravského kraje David Oplatek (Zelení), který se problematikou sociálních služeb zabývá i z pozice radního městské části Brno-střed. „Nikdo však neví, co se bude dít v nadcházejícím roce. Kraj nastavil pro rok 2018 velice přísné limity,“ doplňuje Oplatek.

Například měsíční limit na jeden úvazek sociálního pracovníka v terénních službách činí 36 tisíc korun. Do tohoto limitu se ovšem vedle samotné mzdy musí započítat i další úvazky tzv. nepřímé péče – třeba administrativní pracovníci a nezbytné provozní náklady. V částce jsou zahrnuty i odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, takže pracovník na své výplatní pásce často vidí méně než polovinu uvedené částky. Přitom se jedná o službu, která je ze zákona poskytována bezplatně a organizace tak zde nemohou přijímat platby od klientů. To není ani žádoucí, jejich klienti jsou velmi často ti nejchudší.

„Rozumím postupu kraje. Chce mít jistotu a vychází z objemu peněz schváleného pro rok 2017. Jenomže už letos vláda slíbila navýšení mezd v sociálních službách bezmála o čtvrtinu. Dost možná se jednalo jen o populistický krok před volbami. V plánech na rok 2018 se toto navýšení neobjevuje,“ popisuje situaci Oplatek.

Podle něj bude příští rok řada sociálních služeb bojovat nejen o kvalitu péče, ale také o svou existenci. „Nevím, zda se jim podaří udržet kvalifikované pracovníky, když i pokladní v supermarketu dosáhne často na vyšší mzdu než sociální pracovník s léty praxe. Bojím se, že řada lidí nebude chtít nadále v oblasti sociálních služeb pracovat,“ naznačuje Oplatek rizika. „Otázku financování otevřu na nejbližším jednání krajské sociálně-zdravotní komise. Je potřeba, aby se sociálních služeb někdo zastal,“ avizuje Oplatek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Zdravotnický systém musíme nastavit tak, abychom nemuseli řešit jenom následky

18:09 Premiér Fiala: Zdravotnický systém musíme nastavit tak, abychom nemuseli řešit jenom následky

Předseda vlády Petr Fiala vystoupil v úterý 23. dubna 2024 s projevem na 3. summitu Zdravotnického d…