Paroubek: Drzá akce velvyslanců

27. 1. 2016 16:47

Velice jsem vítal nediplomatická slova prezidenta Zemana a také například místopředsedy vlády a předsedy KDU-ČSL Bělobrádka vůči společné akci velvyslanců USA, Velké Británie, Kanady, Norska a Jižní Koreje, kteří se domáhají tvrdšího boje proti korupci a také větší transparentnosti ve veřejných výdajích.

Paroubek: Drzá akce velvyslanců
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Ne, že by u nás korupce stále nebyla problémem. Nevzpomínám si ale, že by zejména za vlády vedené P. Nečasem a předchozí vlády M. Topolánka, které byly synonymem pro korupci, velvyslanci zmíněných zemí veřejně peskovali vládu za netransparentní a korupční prostředí v zemi a distribuovali do médií své moudré pastýřské listy…

Vláda Sobotky a Babiše jistě není vzorem dokonalosti, ale pokud jde o protikorupční jednání, je někde úplně jinde než zmíněné předchozí pravicové kabinety. Stačí připomenout jen několik kauz, které byly v nedávné minulosti silně spjaty s úvahami o korupci. Mám na mysli předražené nákupy vozidel Pandur, problematické nákupy letounů Casa za Topolánkovy vlády, nebo připravovanou obří ekologickou superzakázku a ProMoPro za Nečasovy vlády a tak dále a tak dále…

Co se týče kauz s korupčním podtextem, současná vláda prostě v jejich četnosti beznadějně zaostává za předchozími pravicovými kabinety…

Pokud jde o podpis pana velvyslance USA pod výzvu k větší transparentnosti tendrů, v minulém týdnu jsem uvedl smutný příklad při výběru dodavatelů paliva pro jadernou elektrárnu v Temelíně…Tím problémem může být právě americký dodavatel.

Již několik let, ke spokojenosti ČEZu, dodává Temelínu palivo ruský podnik Rosatom. Před lety právě Rosatom nahradil v dodávkách americký Westinghouse, protože dodávky Rosatomu byly v lepší ceně a také v nesrovnatelně vyšší kvalitě, nežli ty americké. Nyní se Westinghouse domáhá, a chci věřit, že do toho americký velvyslanec vůbec, ale vůbec nezasahuje, aby dostal polovinu zakázky na dodávku paliva, a to bez ohledu na cenu a na kvalitu paliva. Tedy pokud v tendru nezvítězí. Pokud zvítězí, obdržel by pochopitelně zakázku celou. Prostě skandální. Ale americký velvyslanec má odvahu se podepsat pod takovouto výzvu…

Každá z podepsaných zemí má své vlastní problémy v oblasti čerpání veřejných zdrojů, případně v jiných oblastech. A my bychom jim také jistě dokázali dobře poradit, dobře je mistrovat. Jak to například dělat, aby si do projektilů policejních zbraní nenabíhali v USA více méně nevinní Afroameričané. Jak to dělat, aby se spravedlivě vyřešila desítky a stovky let trvající diskriminace katolického obyvatelstva v Severním Irsku a mohl bych pokračovat více méně u každé země, jejíž velvyslanec se pod pastýřský list podepsal.

Zkrátka, páni velvyslanci by se neměli vměšovat do vnitřních záležitostí České republiky. Nelezeme tady ani po stromech a ani zde nečekáme na milostivé rady našich milých Masabobů. Nejsme ani rozvojovou zemí, která se naprosto beznadějně potácí v korupci.

Ať je to jak chce, i přes obludný Babišův střet zájmů, o kterém ovšem páni velvyslanci nevydali ani hlásku, se míra korupce proti období let 2007–2013 významným způsobem změnila k lepšímu.

Zkrátka, ať to chlapci a děvčata z ambasád nechají na nás. Koneckonců i zahraniční investice, jak se zdá, dostaly v posledních dvou letech nový impulz k růstu. A i to je ukázka toho, že se naopak lepší prostředí v zemi, pokud jde o míru korupce.

Ing. Jiří Paroubek

  • LEV 21
  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trombik: Afroevropané míří v EU do výrobního procesu

22:06 Trombik: Afroevropané míří v EU do výrobního procesu

Zamyšlení nad posledními proimigračními návrhy, které nám Brusel přichystal