Vysoké hodnocení tohoto faktoru, prakticky devíti desetinami lidí dokazuje, že má smysl prosazovat v politice princip presumpce viny politiků. A že je chybou politických formací, jednotlivých politických stran, pokud tak nečiní.
Podle 83 % občanů by měl odejít z veřejného života politik, který neoprávněně používal titul. A téměř tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by tak měl učinit politik, jehož jméno je spojováno s nějakou trestnou činností. Další téměř tři čtvrtiny občanů (73 %) si myslí, že by z politiky měl odejít ten politik, který zalhal při veřejném vystoupení. Téměř dvě třetiny občanů se domnívají, že by měli z politické funkce odejít ti, kdo byli odsouzeni pro pomluvu.
Zajímavé je, že 62 % občanů by netolerovalo opileckou výtržnost politika, což je stejný podíl těch, kteří by si přáli, aby politik odešel v důsledku zaviněné vážné dopravní nehody. A nadpoloviční většina občanů (55 %) by žádala odchod politika v případě, že se dopustí společensky nevhodného chování.
Naopak poměrně nízká je podpora veřejnosti pro odstoupení politika v případě, že se dopustil přestupku nesouvisejícího s výkonem jeho funkce, anebo když se jeho blízký příbuzný dopustil úmyslného trestného činu. Jen o něco málo více nežli pětina občanů (22 %) by požadovalo odstoupení politika, který byl přistižen při nevěře.
V každém případě je tento průzkum CVVM zajímavou sondou do názorů české společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV